İngiltere'nin Türk vatandaşlarına Covid-19 uygulaması değişti

Yeni şartlar doğrultusunda Türk vatandaşlarına 10 günlük karantina uygulanacak

İngiltere'nin Türk vatandaşlarına Covid-19 uygulaması değişti
06 Nisan 2021 - 12:49

Yeni şartlar doğrultusunda Türk vatandaşlarına 10 günlük karantina uygulanacak. Karantinanın 2’nci ve 8’nci günlerde harcamaları şahıs tarafınca karşılanmak suretiyle Covid-19 testi yapılacak.

İngiltere’nin Türkiye’den gelen yolcular için uyguladığı yeni şartlar ile ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafınca paylaşılan Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosu’nda yer verildi.

Buna gore, Türkiye’den İngiltere’ye gelen 11 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 3 takvim günü içinde yapılmış negatif COVID-19 antijen, LAMP, nükleik asit yada PCR kontrol sonucu ibraz etmek gerektiği belirtilirken 10 günlük karantinanın uygulanacağı duyuruldu.

Meydana getirilen açıklamada, “2’nci ve 8’nci günlerde harcamaları şahıs tarafınca karşılanmak suretiyle Covid-19 testi yapılacak. Ülkeye girişten ilkin doldurulacak bir biçim aracılığı ile karantina oteli ve yapılacak iki Covid testi için rezervasyon numara detayları talep edilecek” ifadesi kullanıldı.

ESKİDEN 10 GÜN KARANTİNA UYGULANIYORDU

İngiltere daha ilkin Türkiye’den gelen yolcular için kendi beyan edecekleri adreste, bir adres beyan edemezlerse devlet tarafınca gösterilecek yerlerde 10 günlük karantina uyguluyordu.

11 yaş üstü yolculardan seyahatlerinden en fazla 72 saat öncesine ilişkin negatif kontrol sonucunu talep ediyordu.

İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE HAVAYOLUYLA GİRİŞ MÜMKÜN DEĞİL

Salgın önlemleri kapsamında İngiltere’den Türkiye’ye direkt uçuş seferleri yapılmıyor.

İngiltere’den üçüncü ülkelerden son 10 gün içinde Türkiye’ye gelen yolcular 10 gün ev karantinasına alınıyor. 7’nci günde PCR testi negatif çıkanların karantinası sonlanmış oluyor.Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum