İnsanlar karanlıktan niçin korkar? Bilim insanları bakın ne diyor!

Yapılan güncel bir araştırmada, insan beyninde yer alan ve duygularla beraber korkulara verilmekte olan tepkilerin yönetim merkezi olarak bilinen amigdala içerisinde gerçekleşen durumların karanlığa ve fazla ışığa maruz kalındığı sürece ne şekilde değiştiğini ortaya çıkardı.

İnsanlar karanlıktan niçin korkar? Bilim insanları bakın ne diyor!
22 Haziran 2021 - 21:17
Günümüze bakıldığında birçok insanın karanlık fobisi olduğunu görürüz. Farklı kulvarlarda yapılan araştırmaları organize eden birçok bilim insanı, bahsi geçen korkunun beyinde hangi aşamalardan geçtiğini anlayarak bu duruma çözüm bulmak için araştırma sayısını arttırmaya devam ediyor.

Toplumla da paylaşılan güncel araştırmanın doğrultusunda komple olmasa bile büyük bir seviyede korku hissinin beynin amigdala kısmında hangi aşamalardan geçtiğini ve karanlıktan, ışıktan ne derece etkilenebileceğini ortaya çıkarmış oldu. Çok fazla seviyede olan ışık, amigdala için az aktivite manasını taşıyor.

Az evvel de bahsettiğimiz üzere duyguların ve birçok duygusal tepkinin yönetim merkezi olan amigdala bölgesi üzerinde yürütülen çalışmaların her birinde 24 farklı katılımcının analizi yapılmış oldu. Bu katılımcıların hepsi de otuz saniyelik bir normal ışığa, karanlığa ve loş seviyede bir ışığa maruz kaldı.

Bu deneyin beraberinde ışığın, amigdala içerisindeki aktif durumunun azalmış olduğu da saptanır hale geldi. Normal bir yoğunluğa sahip olan ışıkta, loş ışığa nazaran daha az aktiflik olduğu da ortaya çıkmış oldu. Yani genel manada herkesin alışkın olduğu normal seviyedeki ışık, azaldığı zaman amigdala kısmının etkinliği de düşüyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum