İran: Yaptırımların kaldırılması hakkında müzakere halindeyiz

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rafael Grossi ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapmış olduğu görüşme sonrası İran basınına konuştu

İran: Yaptırımların kaldırılması hakkında müzakere halindeyiz
09 Nisan 2021 - 05:46

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, Internasyonal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Rafael Grossi ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapmış olduğu görüşme sonrası İran basınına konuştu.

Erakçi, Viyana'da meydana getirilen görüşmelerin pozitif geçtiğini belirterek, “Viyana'da iki ayrı komisyon toplandı. Bir komisyonda yaptırımlar mevzusu ele alınırken, diğerinde ise nükleer program görüşüldü. Bu görüşmelerde her iki mevzu da etraflıca değerlendirildi” dedi.

Viyana görüşmelerinde yaptırımların aşamalı olarak kaldırılması yönünde sunulan teklife karşı olduklarını belirten Erakçi, “Tüm yaptırmaların tek seferde kaldırılması üstüne görüşme halindeyiz. Aşamalı olarak yaptırımların kaldırılmasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

“NÜKLEER FAALİYETLERİMİZİ YENİDEN DÜZENLEYECEĞİZ”

Nükleer faaliyetler mevzusunda taahhütlerine dönmeye hazır olduklarını kaydeden Erakçi, “ABD, hem Trump süreci yaptırımlarını hem de nükleer antak kalma kapsamında uygulaman yaptırımları kaldırdıktan sonrasında biz bunu kontrol edeceğiz. Peşinden nükleer faaliyetlerimizi tekrardan düzenlemeye hazır olacağız” dedi.

İran ve 4+1 ülkeleri ile 6 Nisan Salı günü Viyana'da başlamış olan nükleer anlaşmaya geri dönüş görüşmelerinin ikinci oturumu yarın düzenlenecek.Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum