Kalitesiz maskelere dikkat: Çanta astarı bile kullanan var

Meltblown koruyucu olmayan ürünlere karşı harekete geçen yetkili kurumlar 400’ün üstünde markaya ilişkin maskeyi teste aldı

Kalitesiz maskelere dikkat: Çanta astarı bile kullanan var
06 Nisan 2021 - 15:04

Meltblown koruyucu olmayan ürünlere karşı harekete geçen yetkili kurumlar 400’ün üstünde markaya ilişkin maskeyi teste aldı. Çıkacak sonuca nazaran bu maskelerin büyük kısmı piyasadan toplatılacak.

Son dönemde dünyanın büyük bölümünde ve Türkiye’de günlük koronavirüs vakaları artış gösteriyor. Aşı emek harcamaları da bir taraftan hızla devam etse de bu zamanda kişisel korunma tehlikeli sonuç önemde olmayı sürdürüyor.

Mutasyonlu virüsten korunmak için çift maskenin koşul olduğuna vurgu yapılıyor. Sadece satışa sunulan maskelerin hala kalitesi lüzumlu standartlara uygun değil. Piyasadaki üreticilere nazaran standartlara uygun üretim meydana getiren şirket oranı yüzde 10’u bile geçmiyor.

Bu standart dışı üretime karşı Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’nun (TİTCK) harekete geçmiş olduğu açıklandı. Standart üretimde maskelerdeki koruyuculuk oranını yüzde 90’dan yüzde 98’e çıkaran meltblown malzemesinin kullanılmadığını tespit eden TİTCK Piyasa Nezaret ve Denetim Kurumu, bu tür ürünlere sıkı bir denetim getiriyor.

Şimdiye kadar 400’ün üstünde firmanın üretimi teste alındı, çıkacak sonuca nazaran bugünden itibaren bu tür ürünlerin piyasadan toplatılması umut ediliyor.

‘Fazlaca sayıda şahıs maske üretimi işine girdi’

Hürriyet gazetesinden Emre Yapıt'in haberine görüşlerine yer verilen Tüm Tıbbi Aygıt Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, pandemi döneminde ilgili alakasız her sektörden yatırımcının maske işine girdiğini ve kalitenin ciddi oranda düştüğünü belirtti:

“Maskeye artan talep ilk dönemlerde üretim mevzusunda bazı sıkıntılar oluşturdu. Sonrasında oldukca sayıda şahıs maske üretimi işine girdi. Sadece bu kalitesiz maskelerin piyasaya sürülmesi vatandaşlar için ciddi bir risk oluşturdu.”

‘Denetimden kaçıyorlar, çanta astarı bile kullanan var’

Fazlaca sayıda markaya ilişkin maskenin büyük marketlerde ‘meltblown koruyucu’ etiketiyle satıldığını söyleyen Delikanlı, şunlara dikkat çekti:

...Kaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum