Kanal İstanbul suyu bitirir!

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin devam eden münakaşa Kanal İstanbul projesini de yine gündeme getirdi

Kanal İstanbul suyu bitirir!
08 Nisan 2021 - 09:01

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin devam eden münakaşa Kanal İstanbul projesini de yine gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün proje ihalesine yakında çıkacaklarını ve projenin temelinin yazları atılacağını deklare etti. Uzmanlar projenin İstanbul’a vereceği negatif tesirleri sıralayarak bir kez daha uyardı.

Uzmanlar projenin, İstanbul’un mevcut ziraat, orman ve mera alanları ile su kaynaklarını geriye döndürülemeyecek şekilde tahrip edeceği görüşünde.

‘OYUNU GÖRÜYORUZ’

TMMOB Kent Plancıları Odası İstanbul Şube 2. Başkanı Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, Kanal İstanbul’un bir ulaştırma ve lojistik projesi değil, gayrimenkul ve rant projesi bulunduğunu söylemiş oldu. Giritlioğlu, özetle “İktidarın her itiraza kulağını kapatan bir duruşu var. Hiçbir bilimsel açıklamayı dinlemiyor. Kanal İstanbul’a karşı çıkanları vatan hainliğiyle, darbecilikle suçlayan bir direnme ve ısrar içinde olduklarını görüyoruz. Ortada bir acil var. Bu acelenin tek açıklaması aslen arazilerin el değişiklik yapma süreçlerini inceleyerek ortaya konabilir. Kanal İstanbul’u bir ulusal güvenlik meselesi olarak sunup, yasal yollarla yok edilemeyecek ormanları, kıyıları, ziraat alanlarını bir ulusal savaşım olarak göstererek ortadan kaldırmanın yolunu açmaya çalışıyorlar. Bu oyunun, ısrarın ve aceleciliğin farkındayız. Odalar Bakan Kurum’un açıklamış olduğu benzer biçimde ‘takozcu odalar’ değildir. Sürecin önüne ket vurmak değildir amaç. İstanbul ve bölgemizi sonunu kadar savunmaktır. Şu demek oluyor ki gelecekteki aslolan garantimiz olan naturel alanlarımızı korumaktır aslolan amaç... Bunun haricinde bir hedefimiz yoktur” dedi.

Projenin hatalı bulunduğunu söyleyenlere kulaklarını tıkayan iktidarın bu kesimlerin karşısına başka bir söylemle çıkması icap ettiğini belirten Giritlioğlu, “Bilimsel bir izahat yapılamadı. Yalnız inatla yapılacağı söyleniyor. Bu proje kendi içinde bir ekokırım doğuracak. Orman alanlarını, su havzalarını, ziraat alanlarını mera alanlarını ortadan kaldıracak bir projenin hayata geçirilmesi İstanbul’un sonu anlama gelir”...Kaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum