Kanser ve tacizle mücadele eden Olcay Senem yaşamını yitirdi

Çalmış olduğu Kars Kültür ve Gezim İl Müdürlüğü'nde tacize ve mobbinge uğradığını belirterek sesini duyuran Olcay Senem, tedavi görmüş olduğu hastanede dün yaşamını yitirdi

Kanser ve tacizle mücadele eden Olcay Senem yaşamını yitirdi
11 Nisan 2021 - 15:10

Çalmış olduğu Kars Kültür ve Gezim İl Müdürlüğü'nde tacize ve mobbinge uğradığını belirterek sesini duyuran Olcay Senem, tedavi görmüş olduğu hastanede dün yaşamını yitirdi.

Olcay Senem, Kars Kültür Gezim İl Müdürlüğünde göreve başladığı ilk yıllarda kurumun müdürü olan H.D.'nin tacizine uğradığını söylemişti. Senem’in CİMER ve Kültür Türizm Bakanlığına şikayette bulunmasının arkasından H.D. hakkında soruşturma başlatılmıştı. Senem ek olarak savcılığa da mevzuyla ilgili kabahat duyurusunda bulunmuştu.

Yaşamış olduğu rahatsızlık vakasının arkasından kanser teşhisi konulmuş olan Olcay Senem, hem mobbinge maruz bırakılmış hem de sürgün edilmişti.

"Tacizi duyurduğum için devamlı iş yerimi değiştirdiler" diyen Senem, göndermiş olduğu her iş yerinde kendisine oldukca fena davranıldığını, yaşadıklarının arkasından psikolojisinin bozulduğunu söylemişti.

Birgün'ün haberine gore; Senem, tedavi sürecinde de zorluklarla karşılaştığını "Müdür, müdür yardımcısı, şefler ya işten çıkarmakla ya da sürgünle tehdit ediyorlardı. Kars’ta Onkoloji kısmı olmadığı için tedavimin Ankara’da yapılması gerekiyordu fakat müdürün izni olmadığı için bir türlü gidemedim. Kanser olduğumu belgelerle kanıtlamamı istediler. Resimlerimi çektim, doktordan yazı aldım ve sadece öyleki izin alabildim" diye anlatmıştı.

Kanser olmasına karşın arşivde hijyenik olmayan koşullarda çalıştırılan Senem, “Oldukça geçmeden oradaki pislikten kanser akciğerime sıçradı. Tabip beni arşivde çalıştırmamaları için yazı yazdı" demişti.

Senem, ek olarak Vali Yardımcısı'nın da kendisine "Kansermişsin, kaç tane hanım tacize uğruyor. Bu vakadan bir şey çıkmaz. Kim sana şahitlik meydana getirecek? Git, git gittiğin yerde öl, bu mevzu da kapanır" söylediğini anlatmıştı.

8 Mart'ta Ankara'da düzenlenen eylemde “Susmayın” diye haykırdığını kaydeden Senem, “Bayanlar olarak birleşirsek tacizin, tecavüzün, ölümlerin önüne geçebiliriz" demişti.

Mücadelesi sonucu iki hafta ilkin görevine iade edilen Senem, gazeteci Ali Isıyel’e “Müdür hâlâ korunuyor. Asla sessiz kalmayın" açıklaması yapmıştı.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum