KARMA CİLTLER İÇİN HARİKALAR YARATAN DOĞAL MASKELER!

Cilt türleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Yağlı cilt, kuru cilt ve nemli cilt olmak üzere üç tip cilt bulunmaktadır.

KARMA CİLTLER İÇİN HARİKALAR YARATAN DOĞAL MASKELER!
06 Temmuz 2021 - 16:02
Karma cilt yapısı; yüzün orta kısımlarının yağlı diğer kısımlarının ise normal kuru özelliğe sahip olmasıdır. Karma cilt; dermatolojik bir durum olmamak ile beraber karma cilde sahip insanların yüzlerinin T bölgesinde akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemler yaşandığı görülmektedir. 

KARMA CİLTLER İÇİN EFSANEVİ MASKELER

Karma ciltler için tavsiye edilen maskelerin başında avokado maskesi gelmektedir. Avokado maskesi; karma ciltler için tonik etkisi oluşturmaktadır. Ayrıca yağlanma ve kuru cilt problemlerini de ortadan kaldırma etkisi bulundurmaktadır. Avokado maskesi cildin nem dengesini korumaktadır. Maske için çeyrek dilimde avokado ve bir tatlı kaşığı Hindistan ceviz yağına ihtiyaç duyulmaktadır. Avokado maskesinin yapımı oldukça kolaydır. Bir kase içerisinde avokado ezilir ve ezilen avokadonun içine de bir tatlı kaşığı Hindistan ceviz yağı konur. Elde edilen karışım çene, göz çevresi, elmacık kemikleri ve burun çevresine sürülür. Ardından 15 dakika kadar bekletilir. Avokado maskesindeki avokado; antioksidan, Hindistan cevizi yağı ise nemlendirici görevi görmektedir. Düzenli bir şekilde avokado maskesinin kullanılması durumunda güzel bir cilde sahip olmak kaçınılmaz olacaktır. Avokado maskesinin haftada bir kere yapılması tavsiye edilmektedir. 

Bir diğer maske ise muz maskesidir. Muz maskesi için toplamda 3 malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Muz maskesi için; yarım muz, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı süt gerekmektedir. Muz maskesinin de yapımı oldukça kolaydır. İlk etapta muz ezilerek daha sonra bal ve süt ilave edilir ve püre haline getirilir. Elde edilen karışım yüzün T bölgesine, çene ve dudak kenarlarına sürülür. Yaklaşık 15 dakika kadar yüzde bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır. Muz maskesi; karma cilde sahip olan insanlarda kırışıklığı önler. Muz maskesinin içerisinde bulunan bal nemlendirici bir etki sağlamaktadır. Muz maskesinin haftada bir kere kullanılması tavsiye edilmektedir. 
Bir diğer maske ise sivilce temizleyen maskedir. Sivilce temizleyen maskenin yapımı ve kullanımı da oldukça kolaydır.

Sivilce temizleyen maske toplamda 2 malzemeden oluşmaktadır. Sivilce temizleyen maske için gerekli malzemeler yarım adet salatalık ve bir yemek kaşığı yoğurttur. Yapım aşamasında oldukça kolaydır. Öncelikle salatalık püre haline getirilir ve ardından yoğurt ilave edilir. Elde edilen karışım yüze sürülür ve 10 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile yüz yıkanır. Sivilce temizleyen maske, karma cilt türlerinde peeling etkisi yaratmaktadır. Sivilce temizleyen maske ile ciltteki yağlardan ve siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Antioksidan etkisi ile salatalık, T bölgesindeki yağlanmaya engel teşkil edecektir.

Sivilce temizleyen maskenin düzenli şekilde kullanılması ve de haftada 1 kere kullanılması tavsiye edilmektedir. 

Yulaf maskesi de karma cilt tipleri için oldukça etkili bir maskedir. Yulaf maskesi toplamda 2 malzemeden meydana gelmektedir. Yulaf maskesi için; 1 yemek kaşığı yulaf ya da yulaf unu ve 1 tatlı kaşığı limon suyuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bir kaseye yulaf ve limon suyu ilave edilerek kıvam alana kadar karıştırılır. Ardından yüze sürülür ve maske kuruduğu zamanda da ılık su ile yıkanır. Yıkama esnasında yüze dairesel hareketler uygulanır. Yulaf maskesini haftada 2 kere uygulamak tavsiye edilir. Yulaf maskesi; karma ciltleri ölü derilerden ve siyah noktadan arındırır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum