Konut almak isteyen yabancı alıcıların tercihi 'home-office' evler

Yabancı yatırımcıların borsadaki oranı, Ocak 2020’de %66 ile en yüksek seviyelerine ulaşmış, geçtiğimiz haftalarda da %44

Konut almak isteyen yabancı alıcıların tercihi 'home-office' evler
05 Nisan 2021 - 15:49

Yabancı yatırımcıların borsadaki oranı, Ocak 2020’de %66 ile en yüksek seviyelerine ulaşmış, geçtiğimiz haftalarda da %44.23’e kadar gerilemişti. Ocak 2020’den sonrasında bu payın azalmasında hem pandeminin hem de ülke içindeki düzenlemelerin tesiri bulunuyor. Bir de buna dövizdeki artış eklenince Türkiye, bölgenin en cazip ülkeleri haline geldi. Gayrimenkul, gezim ve sıhhat turizmi alanında avantajlı konuma haiz olan Türkiye, bu alanlardan ekonomiye, yabancı para anlamında büyük katkı sağlıyor.

Dr. Ali Gökçiler “Türkiye, kolaylıkla döviz ev yatırım çekebilecek olanaklara haiz bir ülke. Konforlu ve alan kişi memnuniyetine ehemmiyet veren tesislerimiz ve sıhhat turizmi alanında başarıya ulaşmış doktorlarımız ile yabancıya itimat veren sistemlerimiz var. Ülkemiz ve pandemi sebebiyle dünyamız, şu anda parlak bir dönemden geçmiyor olsa da, önümüzdeki 6 ay içinde bu alanlardaki gücümüze daha çok yüklenilmesi icap ettiğini düşünüyorum. Öte taraftan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta yapmış olduğu yabancı yatırım çağrısı, bölgesel ve küresel fonların dikkatini çekti” dedi.

“Fırsatlar yatırıma dönüşmeli”

Türkiye’nin riski azca, kazancı yüksek bir pazar bulunduğunu söyleyen Gökçiler, “Türkiye devamlı yatırımcılar için güvenli liman oldu. Dünyada en oldukca ziyaret edilen 6. Ülkeyiz. Gezim yatırımlarımız, dünya sıralamasında gene zirveleri zorluyor. Pandemi süreci yatırımları yavaşlatsa da gelecek aylarda, ülkemize yeni yatırımların geleceğini söyleyebilirim. Brezilya’dan Hong Kong’a, Nijerya’dan Eritre’ye kadar çeşitli ülkelerden Türkiye’deki gayrimenkul piyasasına dikkat çekecek boyutta ilgi başladı. Buna bir yatırım fırtınası demek mümkün. Bahar aylarında da bilhassa Kuveyt, Katar benzer biçimde Körfez’in varlıklı ülkelerinden ciddi yatırımların geleceğini söyleyebilirim. Gezim yatırımları öne çıkacak. Temas kurmaya başlamış olan firmaların sayısı artıyor. Yeni yatırımlar yolda” dedi.

‘Home-office’ evler yabancıların tercihi

Geçen yıl 2020’de pandemiye karşın yabancıya konut...Kaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum