'Kurtçuklu maske' deneylerine tepki

Sosyal medyada birkaç gündür, sıcak su buharına tutulan maskelerden kurtçuklar çıkmış olduğu iddia edilerek, mevzuyla ilgili meydana getirilen deneylerin videoları paylaşılıyor

'Kurtçuklu maske' deneylerine tepki
06 Nisan 2021 - 12:45

Sosyal medyada birkaç gündür, sıcak su buharına tutulan maskelerden kurtçuklar çıkmış olduğu iddia edilerek, mevzuyla ilgili meydana getirilen deneylerin videoları paylaşılıyor.

İşin aslı, cerrahi maske dediğimiz “meltblown” maskelerin içinde polimer kısaca plastik bulunuyor. Bu mikro boydaki plastik parçaları ısıya maruz kalınca bozulma oluyor. Bozulma olduğu anda ise kurtçuğa benzer bir görünüme giriyor ve hareket ediyor halde oluyor. Demirören Haber Ajansı’na bu deneyi meydana getiren dahiliye uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, sosyal medyadaki görüntülerle ilgili de değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Dr. Karadağ, su ısıtıcı üstüne koyduğu iki ayrı cerrahi maskede bu oluşumları gösterdi. Karadağ, ortaya çıkan minik polimer parçalarını ise tek tek gösterdi.

Dahiliye uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, şu şekilde konuştu:

* Aslen bu bir biyokimyasal süreç, normalde bu cerrahi maskelerde yüksek ısıyla beraber hidrostatik bir tazyik yükleniyor. Bu basınçla beraber de maskenin içinde polimer liflerin saydam olanlarını göremiyoruz fakat değişik tip olanları fazlaca kolaylıkla görebiliyoruz.

* Nanorobot dediğimi aslına bakarsak bu kıvrıl yaşam değil, lif parçacıkları oluyor. Bu tüm maskelerde olabiliyor, bilhassa Sıhhat Bakanlığı’nın önerilmiş olduğu ‘meltblown’ dediğimiz cerrahi maskelerde daha çok oluyor.

* Pamuksu lifli olan maskelerde oluşmuyor fakat normalde polimer liflerle beraber olan yeni teknolojili, koruyuculuğu fazla olan maskelerde sıcak hava baloncuklarıyla beraber hidrostatik bir yük yükleniyor ve buna bağlı olarak da bu polimer lifler açığa çıkıyor.

* Kesinlikle yüksek ısıda su buharıyla oluyor, bizim nefesimizle bu su buharı oluşmuyor. Düzgüsel hayatta, gündelik dünyadaki kullanımımızda bu liflerin oluşması mümkün değil.

* Aslına bakarsanız bunlar düzgüsel bildiğimiz polimer lifleri. Herhangi bir ipliksi çıkıntılar, değişik renkte gözüktüğü için nano robotlara benzetiliyor, robotla alakası yok. Biyolojik bir canlıdan da bahsetmiyoruz.

“MASKENİN...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum