Kuzey İrlanda'da neden birlikçi gruplar altı gecedir polisle çatışıyor, gerilimin ardında ne var?

ReutersÇarşamba günü vakalar esnasında bir de otobüs ateşe verildi Şimal İrlanda'nın Belfast ile Derry kentleri ve Antrim bölgesinde bölgenin Birleşik Krallık'a bağlı kalmasını isteyen öfkeli birlikçi

Kuzey İrlanda'da neden birlikçi gruplar altı gecedir polisle çatışıyor, gerilimin ardında ne var?
08 Nisan 2021 - 15:29

ReutersÇarşamba günü vakalar esnasında bir de otobüs ateşe verildi

Şimal İrlanda'nın Belfast ile Derry kentleri ve Antrim bölgesinde bölgenin Birleşik Krallık'a bağlı kalmasını isteyen öfkeli birlikçi gruplar Cuma gecesinden bu yana polisle şiddetli çatışmalara giriyor, araçları ateşe veriyor, barikatlar kuruyor.

Vakalar ilk başta, Şimal İrlanda polisinin geçen yaz meydana getirilen kalabalık bir cenaze törenine katılan Sinn Fein partisi liderlerine müdahale etmemesi ve savcılığın da ceza vermemesiyle başlamıştı.

Sadece gerilimin geldiği noktanın ardında İngiltere'nin AB ile yapmış olduğu Brexit anlaşmasının bölgenin geleceği açısından yarattığı belirsizliğin bulunduğunu söyleyenler de var.

Şimal İrlanda'nın Birleşik Krallık'ın parçası olmasından yana olanlar ile kuzeyi ve güneyiyle birleşik bir İrlanda Cumhuriyeti isteyen kesimin çatışmalarla dolu geçmişi yeniden gündemde.

Son gelişmelerin, iki tarafın da temsil edilmiş olduğu hasas dengelere dayalı karma özerk yönetimin istikrarını sarsmasından kaygı ediliyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson olaylardan kaygı duyduğunu söylemiş oldu. Şimal İrlanda'daki tüm önde gelen siyasal partilerin liderleri de sertlik vakalarını eleştiriyor fakat olayların fitilini ateşleyenin ne olduğu mevzusunda anlaşamıyorlar.

Özerk yönetimin başkanı Demokratik Birlik Partisi'nden Arlene Foster, Şimal İrlanda polis teşkilatı başkanını suçlayarak istifasını isterken, hükümetin birleşik İralnada Cumhuriyeti'nden yana olan ayağı Sinn Fein mensubu üyeler, vakaları denetim altına alabilmek için polise haiz çıkılması icap ettiğini söylüyor.

'Ateşle oynanıyor'

1998'de Şimal Irlanda'da barışı sağlamak suretiyle imzalanan Paskalya anlaşmasının baş yapıcılarından, devrin başbakanı Tony Blair'in danışmanı Jonathan Powell bölgede siyasetin tekrardan "ısındığını" ve "ateşle oynandığını" söylemiş oldu. Powell bölge yönetiminin başındaki Arlene Foster'ı polisin arkasında durmaya çağırdı.

Arlene Foster ise polisin bir tüm olarak arkasında bulunduğunu kaydediyor, sadece teşkilatın başındaki Simon Byrne'ü Sinn Fein'e iltimas geçmekle suçluyor.

Şimal İrlanda yönetimi bugün vakaları değerlendirmek suretiyle muhteşem bir toplantı yapıyor.

Son altı gecedir neler yaşandı?

Vakalar dün, altıncı gecesinde de sürdü.

Belfast'ta birlikçi ve cumhuriyetçi toplulukların yaşamış olduğu mahallelerin birleştiği noktalardan birinde bir otobüs ateşe verildi, polise taşlar atıldı ve fotoğraf çeken bir gazeteci maskeli kişilerin saldırısına uğradı.

İki toplumu ayıran bölgedeki...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum