Merkez Bankası'ndan ticari kredi maliyetini artıran iki adım

Hüseyin GÖKÇE Merkez Bankası’nın, bankaların ticari müşterilerinden alabilecekleri ücretlere ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğine eklenen bir fıkra ile bugünden itibaren (1 Mart 2021), vadesi

Merkez Bankası'ndan ticari kredi maliyetini artıran iki adım
28 Şubat 2021 - 22:08

Hüseyin GÖKÇE

Merkez Bankası’nın, bankaların ticari müşterilerinden alabilecekleri ücretlere ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğine eklenen bir fıkra ile bugünden itibaren (1 Mart 2021), vadesine 2 yıldan azca kalan ticari kredileri erken kapatmanın maliyeti iki katına çıktı.

Ek olarak bankaların nakdi krediler için kredi miktarının yüzde 1’ine kadar alabilecekleri kredi kullandırım tutarı de yüzde 10 artırılarak, yüzde 1.1’e yükseltildi.

İlk olarak 10 Şubat 2020’de gösterilen tebliğde, 1 yıl içinde 5’inci kez değişim yapılmış oldu. 2020’ye 4 sayılı tebliğin 9’uncu maddesinde yer edinen “yüzde birinin” ifadesi “Yüzde 1,10’unun” olarak değiştirildi. 9’uncu madde bankaların kredi tahsis ve kredi kullandırım olmak suretiyle iki ayrı ücret alabileceğini düzenliyordu. Bunlardan kredi tahsis tutarı kredi limitinin onbinde yirmibeşi olarak korunda. Kredi kullandırım tutarı ise yüzde birden yüzde 1.1’e çıkarılmış oldu.

Erken kapama maliyeti de iki katına çıktı

Tebliğin 11’inci maddesine eklenen 4’üncü fıkra uyarınca, erken ödenen kredilerin faiz ve öteki maliyet unsurlarında indirim yapılacak. Sadece 1 Mart 2021’den itibaren bankalar, müşterilerden kalan vadeye bağlı olarak yüzde 2’ye kadar erken ödeme tutarı alabilecekler. Eski kredilerde ise kalan vadesi 24 ayı aşmayanlarda erken ödeme tutarı yüzde 1 olarak ödenecek.

1 Mart’tan itibaren kullandırılan kredilerde, erken ödeme tutarı kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde 2’ye kadar alınacak. 24 ayı aşan kredilerde ise her bir yıl için yüzde 1 ilave edilecek. Döviz cinsinden yada dövize endeksli kredilerde ise erken ödeme tutarı 1 puan artırılarak uygulanacak.

Eski kredilerde yüzde 1 ücret devam edecek

Yürürlükteki tebliğin 11’nci maddesinin üçüncü fıkrası ise halen devam eden kredilerin erken kapatma koşullarını düzenliyor. 1 Mart’tan ilkin kullandırılmış ticari kredilerde vadesi 24 aya kadar olanlar için yüzde1’ i, 24 ayı aşanlar için ise erken kapama tutarı yüzde 2’yi geçemiyor. Eski kredilerde de döviz cinsinden olanlar için erken ödeme tutarı 1 puan artırılarak uygulanacak.

Kaynak Bağlantısı : https://www.dunya.com/iktisat/merkez-bankasindan-ticari-kredi-maliyetini-artiran-iki-adim-haberi-612627

YORUMLAR

  • 0 Yorum