Milli Savunma Bakanı Akar, bildiri yayımlayan 104 emekli amiral için 'Bedeli neyse ödeyecekler' dedi

Bakan Akar bir grup gazeteci ile Kara Havacılık Okulu'nda oluşturulan Model Üs Bölgesindeki "Yerli ve Ulusal Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçik'in Yaşam Sergisi" alanını gezdi ve soruları yanıtladı

Milli Savunma Bakanı Akar, bildiri yayımlayan 104 emekli amiral için 'Bedeli neyse ödeyecekler' dedi
07 Nisan 2021 - 01:54

Bakan Akar bir grup gazeteci ile Kara Havacılık Okulu'nda oluşturulan Model Üs Bölgesindeki "Yerli ve Ulusal Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçik'in Yaşam Sergisi" alanını gezdi ve soruları yanıtladı.

'Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var'

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Didem Hususi Tümer'in haberine bakılırsa Akar, "Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var. Onlar girmiyor bu işe" dedi.

Emekli amirallerin açıklaması için "Haddini aşan bir bildiri" ifadesini kullanan Akar, "Mekanizma iyi mi oluştu, onu anlamaya çalışıyoruz. Bunun arkasında ne var? Başka şeyler olabilir, başkaları bundan örnek alabilir" diye konuştu.

Ulusal Müdafa Bakanlığı (MSB) imzalı izahat için ise "Kelimeleri özenle seçtik" diyen Akar; bildirinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) moral ve motivasyonunu bozmak anlamına geldiğini, düşmanı sevindirmekten başka işe yaramadığını söylemiş oldu.

Bakan Akar, emekli askerlerin muvazzaflarla irtibatı mevzusundaki bir soruya ise "Bu tarz şeyleri savcılık inceliyor, haber alma bakıyor. Ikimiz de bakıyoruz. Kim nerelere gitmiş, kimlerle görüşmüş, bakılacak" yanıtını verdi.

'İlk metni kim hazırladı, iyi mi dağıttı belirlenecek'

Akar, sözlerini şöyleki sürdürdü:

"Yetkisi, sorumluluğu, görevi olmadan bu insanoğlu bir araya gelmişler. Mekanizmanın iyi mi bulunduğunu savcılık ortaya çıkaracak. İlk metni kim hazırladı, iyi mi dağıttı belirlenecek."

MSB'den meydana getirilen açıklamada, bildirinin "demokrasiye zarar vermekten ve düşmanları sevindirmekten başka işe yaramayacağı" belirtilmiş, "yargının gereğini yapacağı" vurgulanmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=8QEy4JOH_tc

'Montrö bildirisi'

Türkiye'de 104 emekli amiral hafta sonu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" yanıtını vermesi ile Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üstüne süregelen tartışmalarla ilgili olarak bir bildiri yayımladı.

Bildiride, "Montrö; yalnız Türk Boğazlarından...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum