NASA'nın son harikası Ingenuity'nin uçuşu ertelendi

Mars'taki uçuşları heyecanla beklenen Ingenuity'nin 11 Nisan'daki uçuşu ertelendi

NASA'nın son harikası Ingenuity'nin uçuşu ertelendi
11 Nisan 2021 - 12:09

Mars'taki uçuşları heyecanla beklenen Ingenuity'nin 11 Nisan'daki uçuşu ertelendi. NASA, 9 Nisan'da gerçekleşen kontrol uçuşundan sonrasında bu erteleme kararını aldığını deklare etti.

İnsansız dünya haricinde uçacak ilk vasıta olan Ingenuity, son zamanlarda tüm uzay meraklılarının ilgi odağı. Mars'ta yapacağı keşiflerle insanların ulaşamayacağı bilgilere erişmesi beklenen robotik helikopterin kontrol aşamaları pek de parlak gitmiyor.

NASA yapmış olduğu açıklamada; cuma gecesi geç saatlerde Ingenuity Mars helikopterinden alınan verilere dayanarak ilk uçuşunu 14 Nisan'a kadar ertelediklerini belirtti.
Ek olarak; helikopter ekibinin problemi teşhis etmek ve idrak etmek için çalışmalarına devam etmiş olduğu paylaşılırken tam hız testinin tekrardan planlanacağı da açıklandı.

Bu yaşanmış olan problem sebebiyle sürecin NASA'nın pek de istediği şeklinde gitmediği belirtilse de bilhassa dikkatli davrandıklarını şu sebeple Ingenuity ile bir aracın Mars yüzeyinde ilk kez uçtuğunun gösterime başlayacağı ve buradaki başarının, gelecekteki uçan kaşiflerin önünü açacağı iletildi.
Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum