Necati Şaşmaz ın bulunduğu tarikat bakın nasılmış.

Kadiri Tarikatı nedir? Tarikat lideri kimdir? Murakabe ve halvet nedir? Kadiri Tarikatının kıyafetleri nasıl?

Necati Şaşmaz ın bulunduğu tarikat bakın nasılmış.
05 Haziran 2021 - 03:31
Kadiri tarikatının kendine has zikirleri, adap ve usûlleri var. Kadiri tarikatına girmek isteyen insanların ise 10 şartı yerine getirmesi gerekiyor. Kadiri tarikatına girmek isteyen insanların ilk olarak yapması gereken şartlar var. İnsanlar Geylani'nin 10 şartını yerine getirmesi gerekiyor.

Sonrasında ise şeyh özel bir merasim ile yeni müride hırkasını ve tacı giydirir. Kadiriyye tarikatının 45 kolu bulunuyor. Kadiri tarikatının kendine özgü zikir, adap ve usûlleri vardır ve tarikata girmek isteyen kişinin öncelikle 10 şartı yerine getirmesi gerekiyor.


"Tövbe" eden kişi sonrasında sırası ile "Zühd, tevekkül, kanaat, uzlet, zikir, teveccüh, sabır, murakabe ve rıza" şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Kadirilik tarikatında ritüeller bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de 'Murakabe'dir.

MURAKABE NEDİR?

Murakabe, "Allah'a mahviyetini ifade etmek" anlamına gelir. Murakabe'yi yapacak kişi önce iki dizleri üzerine oturur ve karnını uyluklarına koyar. İnsanlar dünya ile ilgisini keser ve tamamen soyutlanır. Sonrasında insanlar ayetler okuyarak mahviyetini ifade eder. Nefsini yok etmiş ve vücudunu işe yaramaz hale gelmiş hale getirir. İnsanlar tasavur edip bir süre bu şekilde kalır. İnsanlar nefsini terbiye etmek için çabalarlar. Böylelikle de kişi, kötü huylarını törpüler.

HALVET NEDİR?

Halvet ise, Kadiriler'de Ramazan ayının son 10 günü ve ayrıca 40 gün yapılır. Halvet'te olan kişi, oruç tutar. Halvete giren kişi mümkün olduğunca az uyumalı, her geçen gün yemeği azaltmalı, sonunda su ile idare edecek seviyeye indirmeli ve kesinlikle lüzumsuz kelâm el etmemelidir.

KADİRİLER TARİKATININ KIYAFETLERİ NASIL?

Kadiri tacı on iki veya altı terk olurken Eşrefi tacı ise 7 terktir. İsmail-i Rumi'nin tacı ise çukadan, sekiz terk olur. Tacın ortasında Kadiri mührü bulunur.  Mühür, eskiden halk arasında 'Kadiri gülü' diye biliniyordu. Mühür aynı zamanda beyaz üzerine yeşil veya yeşil üzerine beyaz, birbiri içinde üç halkadan oluşur. Bu halkalardan biri Pir'in kutupluğuna, biri gavslığına ve biri de fert oluşuna işaret eder.

NECATİ ŞAŞMAZ KADİRİ TARIKATINA BAĞLI

Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz'ın zikir görüntüleri ortaya çıktı. Necati Şaşmaz'ın, eski eşinin ve 8 yaşındaki oğlunun mürit ilan edildiğini iddiaları öne sürüldü. Necati Şaşmaz'ın bağlı olduğu Kadiri tarikatı sosyal medyada merak konusu oldu. Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz eski eşi Negahan Kaşıkçı ile sessiz bir şekilde yollarını ayırmışlardı. Sakin bir şekilde ayrılan ünlü çift arasındaki çekilme de hiç bitmedi. Ünlü çift, 17 Mayıs'ta boşanmıştı. Negahan Kaşıkçı, boşanma davasında mahkemeye Necati Şaşmaz’a ait zikir görüntüleri olan bir doya sunmuştu.

Necati Şaşmaz ve Negahan Kaşıkçı çiftinin 2 oğulları vardır. Negahan Kaşıkçı, 8 yaşındaki oğlunun tarikatın müridi olarak görüldüğünü, tarikatın gelecekteki lideri olarak kabul edildiğini ve yaşlı müritlerin oğluna "Ağabey" diye seslenerek elini öptüğünü öne sürdü. Negahan Kaşıkçı, eski eşi Necati Şaşmaz'ın kendini mehdi olarak gördüğünü de iddia etti.

KADİRİ TARİKATININ LİDERİ ŞAŞMAZ’IN BABASI

Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz'ın babasının Harput merkezli Kadiri tarikatının son şeyhi olduğu biliyor. Abdülkadir Şaşmaz'ın Necati Şaşmaz'ın babası Abdülkadir Şaşmaz'ın bir müridi olduğu biliniyor.Kadiri Tarikatına katılabilmek için 10 şart bulunmaktadır.

Bunlar sırasıyla "Zühd, tevekkül, kanaat, uzlet, zikir, teveccüh, sabır, murakabe ve rıza"dir.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Kadir Yaman
  1 hafta önce
  Adama laf atmayın boşuna bize ne onun tarikat üyesi olmasından ki ayrıca bu zaten biliniyordu neden şimdi birden olay oldu ? Büyük ihtimalle karısının iftiraları olsa gerek yok neymiş efendim oğlunu tarikat lideri yapıcakmış :D HAHAHHA'der geçerim adamın üzerinden prim yapan akılsızın teki o kadın ama ben necati şaşmaza da kızıyorum çünkü niye gidip tanımadığın bir model ile evlenirsinki..
 • Mustafa
  1 hafta önce
  Tarikat şirktir.. ve sadece menfaat içindir.
 • fırat uluturk
  1 hafta önce
  Bir insan neden tarikata üye olur. Kuranı okuduğunda anlamadığı için mi burada mı öğretiyorlar. Okuduğu haricinde farklı şeyler var da onları öğrenmek için mi.