Lam, rakipleri hariç tutarak Hong Kong’daki seçim değişikliklerini destekliyor

Lam, rakipleri hariç tutarak Hong Kong’daki seçim değişikliklerini destekliyor

Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam, Salı günü karşıcılık seslerini daha da dışlayacak ve Pekin'in
Ana Sayfa Teknoloji 20 Şubat 2021 0 Görüntüleme

Niçin, Niçin, Iyi mi? Merak Edilen Enteresan Sorulara Verilmiş 12 Aydınlatıcı Yanıt

Niçin, Niçin, Iyi mi? Merak Edilen Enteresan Sorulara Verilmiş 12 Aydınlatıcı Yanıt

Yanıtını merak ettiğiniz fakat asla araştırma gereği duymadığınız sorulara cevaplar veren çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bilgiler sizlerle…

1. Gece Görüşü Dürbünleri Iyi mi Çalışır?

Nerede ise her obje (-273 santigradın üstünde olmak şartı ile) belli miktarlarda foton yayar. Gece görüşü dürbünü ile baktığımızda çevremizde bulunan nesnelerden vs. yayılan fotonlar görüntü geliştirme tüpü içindeki elektronları tahrik eder. Bu tahrik esnasında elektronlar kopmaya adım atar. Görüntü geliştirme tüpü içine uygulanan akım yardımı ile kopan elektronlar son aşama süratli bir şekilde tüp içinde bulunan fosfor kaplı yüzeye çarptırılır. Bu fosfor kaplı yüzey hızla çarpan elektronlarla ışımaya adım atar. Bu işlem sonucu ışık insan gözünün görebileceği dalga uzunluğunda foton yaratır. Bu işlemin sonucunda ortaya çıkan görüntü cihazın arkasında bulunan lens sistemi aracılığı ile göze iletilir. İşte bir gece görüşü dürbününde kullanılan adına görüntü geliştirme tüpü , görüntü yoğunlaştırma tüpü yada elektronik yoğunlaştırıcı tüp dediğimiz aslına bakarsak gece görüşü dürbünlerinin kalbi sayılan bölümünün kolay anlatımlı emek verme prensibi budur.

2. Soğuk Yiyecekleri Süratli Tükettiğimizde Niçin Beynimiz Donar?

Ağzımızın çeperleri damar ağlarıyla kaplıdır. Bu damarlar bilhassa beyni besleyen atardamarlardır. Soğuk yiyecekleri süratli yediğimizde ağzımızın içinin sıcaklığı fazlaca süratli değişmiş olur. Bu durum damarların hızla daralmasına ve peşinden genişlemesine niçin olur. Soğuk besinlerin sebep olduğu baş ağrısının sebebinin bu durum olduğu düşünülüyor.

Beynimizde milyarlarca sinir hücresi olmasına karşın acı reseptörlerine haiz olmadığı için aslına bakarsak beynimiz acıyı hissetmez. Sadece beyni besleyen atardamarlardaki daralma ve genişleme, beynin dışını saran beyin zarındaki acı reseptörleri tarafınca algılanır ve bu durum beyin tarafınca ağrı olarak değerlendirilir.

3. Kutup Ayılarının Gerçekte Siyah Oldukları Doğru mu?

Aslına bakarsak kutup ayılarının kürkleri saydam, doğrusu renksiz. Fakat tıpkı saydam olan bulutları da beyaz görüyor olmamız şeklinde, bu oluşumlar gözümüze ışığı geri yollamış olduğu için beyaz renk olarak yansıyor. Kutup ayılarının tüylerinin saydam olmasının tek sebebi, kolay kamufle olabilmelerini sağlaması.

Gözümüze yansıdığı şeklinde değerlendirecek olursak, kutup ayılarının kesinlikle beyaz bulunduğunu söylememiz gerekir. Fakat bilimsel olarak bir değerlendirme yapmamız gerekirse, kutup ayılarının tenleri siyahtır. Tüyleri de saydam olduğundan, gerçekte siyah olduklarını söyleyebiliriz. Sadece biz yoğun tüylerin altında gizlenmiş olan derilerini asla göremeyiz.

4. Yağ Oranını Veren Tartılar Iyi mi Çalışıyor?

Ayaklarınızı tartı platosunun üstündeki metalik elektrotlara koyduğunuz süre, vücudunuzdan düşük yoğunlukta bir elektrik akımı geçiyor. Organizmadaki yağın varlığına gore, bu elektrik akımının direnci değişimler gösteriyor. Bu sebeple ortalama yüzde 70 oranında su içeren yağsız kütlelerde elektrik akımı daha kolay iletilirken, yağlı kütlede daha kuvvetli bir direnç ile karşılaşıyor. Alet bu direnci tahlil ettikten sonrasında, kişinin yaşına, boyunun uzunluğuna ve cinsiyetine gore, bedendeki yağ miktarını bir oran olarak değerlendiriyor.

5. Güvenlik Kemeri Iyi mi Olur da Bir tek Süratli Çekildiğinde Kilitlenir?

Güvenlik kemerinin sarılma ve salınma miktarını denetim eden dişlinin altında küçük bir kilit mekanizması bulunur. Kemer fazlaca süratli bir halde çekildiğinde yada kaza anında, bu kilit mekanizmasının bir parçası olan genel anlamda gümüş renkli bir bilye ileri doğru fırlar. Bu fırlama hareketi esnasında, mekanizma içindeki kilit de yukarı doğru itilir ve kemeri salınımını denetim eden dişliye takılıp kalır. İşte bu aşamada kemer kilitlenip olduğu yerde kalır, böylece yolcu ileri doğru fırlamaktan kurtulur. Yavaş çekildiğinde de tahmin edileceği suretiyle bilye ileri fırlamaz ve uzunluğunu istenilen şekilde kolayca ayarlanabilir.

6. Güneşte Cildimizin Rengi Koyulaşırken Saçımızın Rengi Niçin Açılır?

Cilde rengini veren melanin derideki melanosit olarak isimlendirilen hücreler tarafınca üretilir. Güneş ışınlarının etkisiyle cilt renginde ortaya çıkan koyulaşmanın temel sebebi, güneş ışınlarına maruz kalındığında ciltteki melanosit hücrelerinin deriyi koruma amaçlı daha çok melanin pigmenti üretmeye başlamasıdır.

Saç kökü, saçın biyokimyasal süreçlerin gerçekleştiği canlı olan bölümüdür. Saç kökünün içinde büyümeye başlamış olan saç tellerinin yapısındaki melanin pigmenti saça rengini verir. Morötesi dalga boyundaki ışınlar melanin pigmentinin kimyasal yapısında değişimlere neden olur. Saç telinin içinde herhangi bir biyokimyasal süreç gerçekleşmediği için saçın renginde açılmaya yol açan bu durum saç uzayana kadar kalıcıdır.

7. Niçin İkiz Doğumu Sayısı Artıyor?

2014 senesinde ABD’de her 1000 doğumdan 34’ü ikiz. 2013 yılından ise bu sayı 33.7 idi. Sadece aslolan can alıcı kısım 1980 senesinde ikiz doğumunun her 1000 doğumdan 19’una denk geliyor olması. 

O şekilde göründüğü gibi bunun en olası sebebi gelişen üremeye destek yöntemler. Tüp bebek yönteminin gelişmesi ile ikiz sayısının artması da yakından ilgili. Bunun en büyük sebebi, doktorların minimum birisi yaşar ümidiyle birden fazla embriyoyu döllemesi. Yöntem başarıya ulaşmış olunca da ikiz sayısında artış kaçınılmaz oldu. Ek olarak 2013 senesinde yer 100 bebekten 2’si tüp bebek yöntemi ile dünyaya geldi.

Elbet başka faktörler de mevcut. Örneğin annenin ideal yaşın üstünde olması bununla beraber hormon farklılıklarını getirebilir ve bu da bir seferde birden fazla yumurtanın üretilmesine yol açıyor olabilir. 

8. Plütonyum Bir Metal Olduğu Halde Niçin Mıknatısa Yapışmaz?

Plütonyum bir metaldir, sadece bir mıknatısa tutunmaz; bu da on senelerdir bilim adamlarının kafasını karıştırıyor.

Düzgüsel metallerde en dış orbitallerdeki elektron sayısı sabittir – mesela bakırda, bu sayı 1 iken demirde dış orbitaller 2 elektron barındırır. 

Plütonyumun elektronlarının temel halde iyi mi bulunduğunu görmek için, bir araştırma ekibi, bir plütonyum numunesi üstüne nötron ışın demeti yollamış. Böylece plütonyumun temel halde dış kabukta 4, 5 yada 6 elektron içerebileceğini ve bu rakamın devamlı olarak değiştiğini gözlemlemişler. Metaller emin yapıda oldukları halde son yörüngesindeki bu değişken yapı mıknatısa yapışmama olarak sonuçlanabiliyor yorumu yapılmıştır.

9. Bir İnsanın Kan Grubu Değişebilir mi?

Kan hücrelerinin büyük kısmı bazı kemiklerin içindeki boşluklarda bulunan ve süngerimsi bir yapıya haiz olan kemik iliği tarafınca üretilir. Bir insanoğlunun kan grubu kemik iliği nakli sonrası değişebilir.

Kemik iliği naklinde hastaya ilkin yüksek dozda kemoterapi ya da ışınım verilerek kendi kemik iliğinin işlevini kaybetmesi sağlanır ve hastalıklı kan hücreleri yok edilir. Sonrasında vericiden alınan kemik iliği kök hücreleri hastaya nakledilir. Kan hücreleri nakilden sonrasında vericiden gelen kemik iliği tarafınca üretildiği için hastanın kan grubu birkaç hafta içinde vericinin kan grubuna döner.

İlik naklinin yanı sıra fazlaca ender de olsa bazı hastalıklar kan grubunun değişmesine niçin olabilir. 

10. Maymunlar Niçin İnsanlar Şeklinde Konuşamıyor?

Princeton University’den araştırmacılar; Emiliano adlı uzun kuyruklu bir adam makak maymunun ses sistemine dair X-ray görüntülerini ve videolarını kullandı. Baryum-temelli kontrast madde yardımıyla, araştırma ekibi, çeşitli sesler ve çağrılar oluşturdukça, Emiliano’nun tüm vokal sisteminin görsel bir profilini oluşturdu. Bu ölçümlerin peşinden, ekip, eğer Emiliano söyleyebilseydi; “Will you marry me?” (Benimle evlenir misin?) cümlesini iyi mi söyleyeceğini oluşturdu. O ses kaydı.

Bu araştırma; maymunların vokal sistemlerinin anatomisi, kuramsal anlamda 5 temel ses çıkarabilme kapasitesinde olduklarını gösteriyor. Ve görünüşe gore, pek fazlaca insan dilinin temel almış olduğu bu sesler kullanılarak akıllı cümleler oluşturulabilir. Sadece, beyinleri öğrenebilme ve konuşmadan görevli motor eylemleri sergileme kapasitesine haiz olmadıkları için bu durum olanaksız şeklinde görünüyor.

11. Bayanlar Yüksek Topuklu Giymeye Iyi mi Başladı?

16. yüzyılda başlamış olan bu gelişmenin öncüleri erkeklerdi. Adamların yüksek topuklu ayakkabı giymelerinin sebebi başlangıçta ata daha rahat binmekti. 

Bir süre sonrasında Avrupa’da insanların yaşamaya başladıkları yoksulluk yılları yüksek topuğa olan gereksinimi daha da arttırdı. Bu sebeple büyük şehirlerin caddeleri çöpten, insan ve hayvan pisliklerinden geçilmiyordu. Yerden 5-6 santimetre yükseltilmiş ayakkabılar hem kişileri pisliklerden uzak tutuyor hem de asiller kendilerini halkın basmış olduğu yerden birazcık daha uzaklaşmış hissediyorlardı.

18. yüzyılda Fransız bayanları yükseklikleri neredeyse 8-9 santimetre’ye varan işlemeli, kabartmalı ayakkabılar giyerlerken modayı Fransa’dan takip eden Amerikalı bayanlar da bu tip ayakkabıları giymekte gecikmediler. Süre geçtikçe, hanımefendilerin ayakkabıları daralıp, incelip, topukları yükseldikçe, adamların ayakkabıları da o derecede kabalaştı ve topukları iyice alçaldı. 1900’lü yılların başlarına gelindiğinde, zarif ve yüksek topuklu ayakkabı bir tek hanımı simgeliyordu.

12. Tabanca Susturucuları Iyi mi Çalışır?

Mesela bir balonu iğneyle patlatırsanız büyük bir patlama sesi çıkar fakat balonun ağzını açarak havanın dışarı yavaşça çıkmasını sağlarsanız ses azalır. Susturucunun emek verme prensibi de bu şekildedir.

Tabancadaki kurşunun fırlatılabilmesi için kurşunun arkasındaki barut ateşlenir, barutun yanmasıyla sıcak gaz tazyik yapar ve kurşun basıncın etkisiyle ileri doğru fırlatılır. Kurşun namludan çıktığında sanki şampanya şişesinin mantarı açılıyormuş şeklinde bir durum oluşur. Kurşunun ardında ortalama 3000 psi şeklinde büyük bir tazyik vardır, kurşun ateşlendiğinde çıkan yüksek ses de esas olarak buradan doğar.

Susturucu namlunun ucuna vidalanır ve namlunun 20-30 katı büyüklüğünde hacme haizdir. Susturucu takıldığında namludan çıkan tazyik susturucu içinde birikir böylece sıcak gazın basıncı düşer ve namluda 60 psi şeklinde bir tazyik kalır. Bu sayede tabancadan çıkan ses azalır.

https://onedio.com/haber/neden-nicin-nasil-merak-edilen-enteresan-sorulara-verilmis-12-aydinlatici-cevap-965664

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.