NewsLabTurkey: Türkiye'deki mevcut siyasi atmosfer doğrulama faaliyetlerini kısıtlıyor

NewsLabTurkey Research Hub’dan Dr

NewsLabTurkey: Türkiye'deki mevcut siyasi atmosfer doğrulama faaliyetlerini kısıtlıyor
05 Nisan 2021 - 18:40

NewsLabTurkey Research Hub’dan Dr. Sarphan Uzunoğlu ve Verda Uyar, NewsLabTurkey’de yayınladıkları “Türkiye’de doğru bilgiyi aramak: Çöldeki vahanın ardında” başlıklı araştırmalarıyla Türkiye’deki doğrulama aktörlerini ele aldı. Araştırmaya gore Türkiye’deki doğrulama kuruluşları son dönemde en fazlaca sıhhat ve bilim benzer biçimde mevzulara eğilirken, politika alanındaki doğrulama yapma oranı bazı kurumlarda azalırken kimi kurumlarda da belirli siyasal partilerin ve grupların aleyhine olacak şekilde yoğunlaşıyor.

Siyasal otoriteler doğrulanmıyor ya da doğrulanamıyor

Türkiye’de etken olarak doğrulama meydana getiren Teyit, Doğruluk Oranı, Malumatfuruş, Günün Yalanları benzer biçimde platformların temsilcileriyle görüşülen araştırma Türkiye’deki mevcut siyasal atmosferin doğrulama faaliyetlerini kısıtladığını gösteriyor. Kamuoyuyla yanlış data paylaşan siyasal otoriteler toplumsal medyada viral olmuş aldatıcı yada düzmece içerikler kadar doğrulanmıyor ya da doğrulanamıyor.

Doğrulama kuruluşlarını üç ayrı dönem içinde değerlendiren araştırma Türkiye’nin yanlış bilgiyle savaşım serüveninin kurumsallıktan uzak gönüllü ekiplerin emeğiyle başladığını ve zaman içinde kendilerini tamamen bu alana adayan, içerik kapsamı, gelir modelleri ve metodoloji bakımından çeşitlenen ustalaşmış yapıların oluştuğunu belirtiyor.

Araştırma kapsamında konuşulan doğrulamacılar içinde doğrulamanın gazetecilik faaliyeti olup olmadığı mevzusunda bir uzlaşma bulunmazken, genel olarak kimse doğrulamanın gazetecilik endüstrisiyle ilgisini inkâr etmiyor. Kurumsallaşmanın ve saydam bir halde yayıncılık yapmanın doğrulama kurumlarının potansiyelini etkileyip etkilemediği sorulduğunda ise verilen yanıtlar çeşitleniyor. Bazı kuruluşlar anonimliğin ve kurumsal olmayan yapının onları daha özgür kıldığını söylerken bazıları da kurumsallığın hem etkiyi artırdığı hem de finansal güç sağlamış olduğu görüşünde.

Enflasyon verileri ne kadar güvenilir?

Devletten alınan verilerin de güvenilirliğinin sorgulandığı araştırmada birçok kullanıcı mesela enflasyon benzer biçimde verilerin görmezden gelinemeyeceği; sadece küresel standartlarda üretilmiş başka veri setleriyle beraber bunların sunulmasının daha doğru olacağı yönünde görüş belirtiyor.

Doğrulama kurumlarının birbirlerine...Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum