Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük çoğu zaman sigara kullanımı, sıvı yetersizliği, kuru hava ve mikrop kapılması benzer biçimde etkenlerden meydana gelmektedir

Öksürüğe ne iyi gelir?
08 Nisan 2021 - 02:31

Öksürük çoğu zaman sigara kullanımı, sıvı yetersizliği, kuru hava ve mikrop kapılması benzer biçimde etkenlerden meydana gelmektedir. Öksürüğün temelinde nefes borusu ve akciğerdeki istenmeyen maddelerin dışarı atılması işlemidir. Vücudumuzun gırtlağa baskı yaparak istenmeyen maddelerin dışa vurulması istemi ile ilgilidir.

Kuru öksürüğe baş edebilmek için en mühim yöntem ise bolca sıvı tüketimidir. Sıvı alışı ile beraber sigara kullanımına ara vermek iyileşmesi için mühim bir ol oynar. Bulunduğunuz mekanların devamlı havalandırılması ise iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

SICAK İÇECEKLER KURU ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR

Genel olarak sıcak tüketilen sıvı maddeler boğazı yumuşattığı için özelliklede kuru öksürüğe oldukça iyi gelir. Çaylarda bulunan vitamin ve mineraller hastalık sebebiyle oluşan öksürüğün haricinde ağrı, burun akıntısı ve hapşırmaya da iyi gelecektir. Herhangi bir tıbbı hastalığa bağlı olmayan uzun soluklu öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir. Nane, zencefil, meyankökü, okaliptüs ve ıhlamur çayları ve şurupları bunlardan bir kaçı içinde yer alır.

Nane Çayı: Soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı etkin bir bitkisel çaylardan biridir. Isterseniz tesirini çoğaltmak için naneyle eşit oranda olmak şartıyla civanperçemi ekleyebilirsiniz. Tadını beğenmeyenler için ise bal ilave ederek daha kolay içilebilir bir çay halini alır.

Adaçayı: Büyük bir antioksidan olan adaçayı kuru öksürük tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Çayı demledikten sonrasında ılıtma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Gargara yaparak boğaz ağrılarınıza da iyi gelmektedir.

Zencefil Çayı: Grip ve nezleden dolayı yaşanmış olan öksürmelerde kullanılabilir. 2-3 santim zencefil parçasını rendeleyerek bir bardak suya atıldıktan sonrasında 10 ile 15 dakika içinde demletilmesi gerekmektedir. Yiyeceklerden sonrasında günde 3 bardak tüketilebilir.

Karışık Çay: Elma kabuğu ve çekirdeği, Bir elmanın kabuğunu soyduktan sonrasında, bir kaç da çekirdeğini koyun, ıhlamur, bir iki...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum