Oxford açıkladı: Çocuklarda klinik denenmesi durduruldu

Oxford Üniversitesi, AstraZeneca aşısıyla ilgili açıklamada bulunmuş oldu

Oxford açıkladı: Çocuklarda klinik denenmesi durduruldu
07 Nisan 2021 - 17:25

Oxford Üniversitesi, AstraZeneca aşısıyla ilgili açıklamada bulunmuş oldu. Koronavirüs aşısının çocuklar üstündeki klinik denemelerinin durdurulduğu belirtilen açıklamada, ‘pediatrik klinik testlerde güvenlik endişesi olmasa da yeni denemeler öncesinde, İngiltere ilaç ve sıhhat ürünleri düzenleme kurumundan yetişkinlerde bildirilen ender kan pıhtılaşması vakalarına ilişkin incelemesi hakkında ek data bekliyoruz’ ifadesine yer verildi.

Üniversite, şubattaki açıklamasında, 6-17 yaş arası 300 gönüllünün katılacağı denemeler yapacaklarını bildirmişti. İngiltere’de bu aşı yaptıran 18.1 milyon kişiden 30’unda kan pıhtısı geliştiği ve 7 kişinin 24 Mart itibarıyla yaşamını kaybetmiş olduğu duyurulmuştu.

Sadece kan pıhtısı oluşması ile aşı içinde bir bağlantı bulunduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunamadığı da bildirilmişti. Öte taraftan bazı Avrupa ülkeleri, kan pıhtılaşması yapmış olduğu nedeni öne sürülerek söz mevzusu aşının kullanımını askıya almış yada yaşa gore sınırlamıştı.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum