Özgür Özel'den 'Bilim Kurulu' tepkisi: "Buradan Sağlık Bakanı'na sesleniyoruz..."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, bir takım ziyaretler için geldiği Afyonkarahisar'da, partisinin İl Başkanlığı ziyaretinde yapmış olduğu konuşmada, Türkiye'nin gerçek gündeminin "amiraller bildiris

Özgür Özel'den 'Bilim Kurulu' tepkisi: "Buradan Sağlık Bakanı'na sesleniyoruz..."
08 Nisan 2021 - 16:10

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, bir takım ziyaretler için geldiği Afyonkarahisar'da, partisinin İl Başkanlığı ziyaretinde yapmış olduğu konuşmada, Türkiye'nin gerçek gündeminin "amiraller bildirisi" değil, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını bulunduğunu söylemiş oldu.

Dün ülke genelinde 276 vatandaşın covid-19 sebebiyle yaşamını kaybettiğini, bunun salgının başından bu yana erişilen en yüksek sayı bulunduğunu anımsatan Hususi, "Ben Manisalıyım ve Soma faciası Türkiye'nin en büyük travmalarından bir tanesidir. Ülkemiz bunun travmasından bir kaç yıl kurtulamadı. Soma faciası 301 evladımızı bizlerden aldı. Unutmadık, unutamadık fakat bugün Türkiye'de neredeyse her gün bir Soma faciası yaşanıyor" değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

"BİLİM KURULUNUN BAŞINA AK PARTİ'Lİ BAKAN ATAYAN BİZ DEĞİLİZ"

CHP kurultayının, Türkiye'de 4 bin Covid-19 vakası olduğu günlerde, Bilim Kurulu önerilerine uygun olarak yapıldığını dile getiren Hususi, AK Parti'nin kongrelerini ise eleştirdi. Hususi, şunları kaydetti:

"Buradan Sıhhat Bakanı'na sesleniyoruz. Bir de tutup diyor ki; 'Bilim Kurulu'na politika karıştırılmasın', Bilim Kurulu'nun başına AK Parti'li bakan atayan biz değiliz. Bilim Kurulu'nun önerilerini alıp alıp sonrasında 'şahsı bilir' kuruluna götürmüş olduğu için uygulamayan biz değiliz. Sıhhat Bakanı, derhal Bilim Kurulu'nun başkanlığından ayrılmalı. Bilim Kurulu, Türk tabipleri, eczacıları, diş hekimleri, veterinerleri ve hemşirelerinin birlik ile derneklerince güçlendirilmeli. Kendileri de bir sivil insanı sözcü seçmeliler. Bilim Kurulu ne öneriyorsa muhtarı, belediye başkanı, siyasal partisi, hükümeti ve bakanı bunu uygulamalıdır."

"KAPANACAKSAK HEP BİRLİKTE KAPANACAĞIZ"

Hususi, Türkiye'nin bugün itibarıyla Avrupa'da en yüksek olay sayısına haiz ülke olduğuna dikkati çekerek, "Tüm dünyada olay sayıları düşerken biz çıkıyoruz. Buna izin verilmemelidir. Sıhhat Bakanı Bilim Kurulu ile 'şahsı bilir' kurulu içinde sıkışmıştır. Bilim Kurulu'nun özerkliği sağlanmalı ve önerileri de hepimiz tarafınca uygulanmalıdır. Kapanacaksak hep beraber kapanacağız. Hastaneler, fırınlar ve marketler haricinde tamamımız kapanacağız ve Avrupa ülkeleri şeklinde kapalı olan her dükkanın kazancı her neyse devlet olarak karşılanacak." diye konuştu.

HULUSİ AKAR'A SERT TEPKİ

Bazı emekli amirallerin yapmış olduğu açıklamaya da değinen Hususi, her insanın düşüncelerini izahat özgürlüğü bulunduğunu bildirdi.

Söz mevzusu açıklamada, bir tek imza...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum