Pamukta GDO iddiası kriz yarattı; çiftçi tohum bulamıyor, ithalat iki katına çıkabilir

Pamuk ekimi icra eden çiftçilerin ithal tohum bulamaması tarımda yeni bir krizin kapısını araladı

Pamukta GDO iddiası kriz yarattı; çiftçi tohum bulamıyor, ithalat iki katına çıkabilir
06 Nisan 2021 - 12:57

Pamuk ekimi icra eden çiftçilerin ithal tohum bulamaması tarımda yeni bir krizin kapısını araladı. Yerli üretimin bu yıl beklenenin fazlaca altında kalacağı ve bundan dolayı geçen yılki 1.6 milyar dolarlık pamuk ithalatının iki katına çıkacağı belirtiliyor.

Bloomberg Businessweek dergisinden Mehmet Erdoğan’ın haberine nazaran Türkiye’de yaygın şekilde kullanılan ithal pamuk tohumlarında Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) bulaşının gerçekleştiği iddiaları sebebiyle BASF ve Corteva şeklinde internasyonal firmalar tohum satışını durdurdu. GDO’lu tohum ekilmesi ve bunun kamunu yapmış olduğu analizler sonucu ortaya çıkması durumunda bu firmaların ciddi cezalarla karşı karşıya kalabileceği, bundan dolayı, risk almamak için tohumlarını satmadığı belirtiliyor. GDO’lu tohum ekilmesi Türkiye’de yasak. Bu şekilde bir durumda GDO’lu tohum tedarikçisi firmalar para cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ticaretini yapanlara 5 -12 yıl aralığında hapis cezası verilebiliyor. 

BASF’den Bloomberg Businessweek’e meydana getirilen açıklamada, “Pamuk tohumu mevzusunda süreçleri takip etmeye devam ediyoruz. Aksiyonlarımızı süreçlerde yaşanacak gelişmeler doğrultusunda planlayacağız” denildi.

Türkiye dünyanın mühim pamuk üreticilerinden biri. Bununla beraber üretim miktarlarında son yıllarda azalma yaşanıyor. 2019 senesinde pamuk ekili alan ortalama 4,7 milyon dekar iken geçen yıl ortalama 3,6 milyon dekara geriledi. Toplam lif pamuk üretimi 814 bin tondan ortalama 656 bin tona indi. 

İthalat patlayabilir

Yurt içi üretimin azalması sebebiyle birçok ziraat ürününde olduğu şeklinde ithalat arttı. 2003 senesinde ortalama 570 bin ton pamuk ithalatı için için ortalama 675 milyon dolar ödenmişti. Geçtiğimiz yıl 1 milyon tonun birazcık üstündeki pamuk ithalatı için 1,6 milyar dolar ödendi. Bu yıl mevcut tohum problemi çözülmezse ithalatın geçen senenin iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

CHP Milletvekili ve Ziraat Politikaları Başdanışmanı Orhan Sarıbal, “Bu yıl hesaplanandan...Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum