Prof. Dr. Alper Şener: Tam kapanmayı gündeme almak gerekiyor

Prof

Prof. Dr. Alper Şener: Tam kapanmayı gündeme almak gerekiyor
05 Nisan 2021 - 15:07

Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs salgınında son dönemde Türkiye'de artan olay sayılarını değerlendirdi. Prof. Dr. Şener, olay sayıları artmaya devam ederse, tam kapanmanın gündeme alınması gerektiğine dikkat çekti.

'FİLYASYON EKİBİNE BİLDİRİMLER EKSİK YAPILIYOR'

'AŞI, HASTALIĞIN AĞIRLAŞMASINI ENGELLİYOR'

Aşının koruyuculuğunun olup olmadığını da değerlendiren Prof. Dr. Şener, "Aşı aslen bir tek virüsü alsanız bile hafifçe geçirmenizi sağlıyor. Aşıyı olsak bile şu anda salgın devam etmiş olduğu, normalleşme süreci olmadığı için maske, mesafe ve el hijyenine uymalıyız, kapalı kalabalık alanda bulunmamaya itina göstermeliyiz. Aşılanmış olsak dahi ev ziyareti yapmamak, toplantıları ertelemek lazım, açık alanda mesafenin kaybolduğu yerlerde maske kullanımına dikkat etmemiz gerekiyor. Aşı bir tek hastalığın ağırlaşmasını engelliyor. Yoğun bakıma yatışı geciktiriyor. İyileşme sürecine pozitif katkısı var. Hastalığı daha hafifçe atlatıyorlar. Fakat virüsü almanızı engellemiyor. Aşının virüsü almanızı engelleyeceği vakit da gelecek. O vakit salgının ortadan kalktığı vakit olacak" diye konuştu.

'TAM KAPANMAYI DÜŞÜNMEK, DEĞERLENDİRMEK LAZIM'

Koronavirüste olgu sayısındaki artışın devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şener, şunları söylemiş oldu:

"Bilhassa tam kapanmayı daima düşünmek, değerlendirmek lazım. Bundan dolayı olgu sayısındaki bu artış devam etmiş olduğu sürece hastanelerde ve yoğun bakımlarda yer bulamayacağız. Sıhhat mensubunun bu işe yetişmesi ciddi anlamda problem yaratacak. Geçmişte yaptığımız benzer biçimde belirli vakit dilimleri içinde tam kapanmayı, şehirlerarasındaki trafiğin kapanması dahil olmak suretiyle düşünmek ve gündeme almak gerekiyor. Bir tedbir almazsa, bu tırmanma periyodunun minimum birkaç hafta daha devam edebileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki haftalara dikkat etmek lazım. Örnek veriyorum, bugün tam her yeri kapatsak dahi olgu sayılarında azalma iki haftayı bulacak. O yüzden bu bilinçle tam kapanmak istemiyorsak, tamamen her yeri kapatmak istemiyorsak,...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum