'Randevuya gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olur'

Antalya Şehir Konseyi Sıhhat Emek harcama Grubu Başkanı Dr

'Randevuya gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olur'
08 Nisan 2021 - 11:52

Antalya Şehir Konseyi Sıhhat Emek harcama Grubu Başkanı Dr. Ozan Uzkut, koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer-Biontech aşılarının halk sağlığı laboratuvarlarında eksi 70 aşama soğuk dolaplarda saklanarak, günlük buluşma sayısına nazaran, hususi taşıma aküleriyle soğuk zincir kırılmadan aşı merkezlerine götürüldüğünü söylemiş oldu. 2-8 derecelik aşı dolaplarında 120 saat tutulabilen aşıların ilkin çözülmesinin beklendiğini, ondan sonra flakonların serum fizyolojik ile sulandırıldığını aktaran Dr. Uzkut, oldukça kırılgan sallanarak karıştırma işlemi gerçekleştirildiğini söylemiş oldu. Aşının renk ve partikül kontrolü yapıldıktan sonrasında flakondan tek kullanımlık şırıngalarla 6 ayrı doz olarak uygulandığını dile getiren Dr. Uzkut, Pfizer-Biontech aşısını tercih edenlere 'Buluşma alıp, aşı olmaya gitmezlik yapmayın' çağrısında bulunmuş oldu.

'6'ŞARLI GRUP HALİNDE UYGULANIYOR'

Türkiye'de isteğe nazaran Çin merkezli Sinovac ile Almanya merkezli Pfizer-Biontech aşısı yapıldığına değinen Dr. Ozan Uzkut, şunları söylemiş oldu:

"Biontech aşısı uygulaması, gizleme koşulları gereği hastanelerde yapılıyor. Biontech aşısının özelliği, aşılar dolaptan flakon halinde çıkıyor ve bu flakonun 6 kişiye yapılması gerekiyor. Flakon dolaptan çıktıktan sonrasında 6 saat içinde tüketilmesi gerekiyor. Hastanede Biontech aşıları 6'şarlı grup halinde uygulanıyor; fakat gün sonunda 6 şahıs gelmezse aşıların bir kısmı kalabiliyor. Buluşma sistemimizde 6'şar buluşma veriliyor fakat bazı sebeplerden kişilerin randevuya gelmemesi durumunda son kalan flakonda arta kalan doz bulunuyor. Bu 1 ile 5 şahıs içinde değişebiliyor."

'RANDEVUYA ZAMANINDA GELİNMELİ'

Türkiye'de 1517 hastanede Pfizer-Biontech aşısının uygulandığına değinen Dr. Uzkut, "Her hastanede yarım, averaj 2-3 flakon kaldığını düşünürsek günde 5 bin, ayda 150 bin civarında aşının ziyan olması manasına geliyor. Buna ne olursa olsun tedbir alınması gerekiyor. Başta buluşma alan kişiler saatinde gelmeli, gelemeyecekse buluşma iptalini yapmalı, başkasının hakkını yememesi gerekiyor. Bu duruma önlem alınmalı. Sıhhat çalışanları bir aşı sebebiyle soruşturma geçirebiliyor. Aşıların bu sebepten ziyan olması biz sağlıkçıların içini acıtıyor" diye konuştu.Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum