Romanlar Günü'nde STK'lerle özel buluşma

Konak Belediyesi, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde Roman sivil cemiyet kuruluşlarını bir araya getirerek, Roman toplumunun sorunlarının masaya yatırılmış olduğu ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği

Romanlar Günü'nde STK'lerle özel buluşma
08 Nisan 2021 - 15:28

Konak Belediyesi, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde Roman sivil cemiyet kuruluşlarını bir araya getirerek, Roman toplumunun sorunlarının masaya yatırılmış olduğu ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği bir toplantı düzenledi.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Abdül Batur, Konak Belediyesi’nin bir yıl ilkin kurulan ARGE Müdürlüğünün en fazlaca Roman dernekleriyle çalıştığına dikkat çekti. Batur, “Sizlerle sürekli bağlantı halindeyiz. Bundan sonraki süreç daha rahat, güzel gidecek” diye konuştu. Konak Belediyesi’nin Roman Kültür Merkezi ve bu merkezin derhal yakınında madde bağımlılığıyla savaşım merkezi kurduğuna, Engelsiz Yaşam Köyü içinde iki kreş hazırladığına işaret eden Batur, “Bunların hepsi Roman kesimine yaptığımız emekler. Roman toplumunun gereksinim duyan istihdam, eğitim ve barınmayla ilgili problemleri bu tür programlı çalışmalarla aşarız. Ne mutlu bizlere ki sizleri temsil eden milletvekillerimiz, meclis üyelerimiz var. İzmir’in dokusu, nefes alması, özgürlüğe görüş açısı, mücadelesi değişik. Siz de bu mücadelede yalnız değilsiniz. Bir kardeşiniz olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ise görüşmede Romanlar Günü’nün resmiyet kazanılmış olduğu haberini verdi. Taşkın, “Cumhurbaşkanlığı gece yarısı Resmi Gazete’de Romanlar Günü’nün resmiyet kazanmasıyla ilgili genelge yayınlayarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı bağlantı bakanlığı olarak belirledi. Türkiye’de Romanlar Günü resmiyet kazanmış oldu. Artık her yıl kutlanacak. Bu başarı hepimizin başarısı. Sahada olan, vatandaşlarımızla ilgili sorunları yaşayan ve sorunların çözümü için koşturan sivil cemiyet müesseselerinin, belediye başkanlarımızın, genel başkan yardımcılarımızın, genel başkanımızın, katkı koyan partilerin başarısıdır. Bundan büyük kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Katkı koyan tüm partilere, sivil cemiyet kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Emeğinize sıhhat” dedi.

Toplantının açılış konuşmalarının peşinden söz STK temsilcilerine verildi. Sırayla söz alan temsilciler Roman toplumunun yaşamış olduğu sıkıntıları dile getirerek, taleplerini aktardı.

Toplantının kapanışında ise gündeme gelen mevzular değerlendirildi. Roman derneklerinin kendileri için değil, toplumları için çaba içinde olduklarını gördüklerini vurgulayan Başkan Batur, “Tüm notlarımızı aldık. Bizim daha çok STK’ye ulaşmamız gerekiyorsa bunu derhal hayata geçiririz. Gençlerimizin eğitim ve madde bağımlılığı sorunlarını hızla çözmemiz icap ettiğini biliyoruz. Kadınlarımızın iş...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum