Sağlık Bakanı Koca: Virüsün hayatımızdan çıkacağı günler yakın

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı izahat yapmış oldu

Sağlık Bakanı Koca: Virüsün hayatımızdan çıkacağı günler yakın
03 Mart 2021 - 22:38

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı izahat yapmış oldu. Koca, "Kontrollü olarak normalleşme periyodu fiilen başladı. Bunun konforunu yaşarken tedbiri elden bırakmayalım. Virüsün hayatımızdan çıkacağı günler yakın" dedi.

Koca, il bazında haftalık olay görülme sıklığının 7 günde bir, risk haritasının ise 15 günde bir yayımlanacağını duyurdu. Buna bakılırsa her il, risk haritasına bakılırsa kendi durumlarını gözden geçirerek tedbirlere karar verecek.

Koca'nın Bilim Kurulu sonrası yapmış olduğu yazılı izahat şöyleki:

"Yeni bir aşamaya geçtik, hassasiyetimizi sürdürmeliyiz.

COVID-19 salgını ile mücadelemize ilk günkü kararlılık ve gayretimizle devam ediyoruz. 1 Mart itibarı ile salgının kontrolünde yeni bir aşamaya geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kabine toplantısının akabinde açıklamış olduğu esaslar temelinde iller kendi risk seviyelerini dikkate alarak kapsamı değişen tedbirlerle mücadeleye devam edecekler.

Bugünkü Bilim Kurulu toplantımızın gündemi kontrollü normalleşme süreciydi.

Düşük riskli illerimizde kısıtlamaların hafifletilmesi ile artacak olan toplumsal hareketliliğin tedbirlerde gevşeme anlamına gelmediğini, gelmemesi icap ettiğini tekraren hatırlatmakta yarar görüyoruz. Yurttaşlarımızın düzgüsel hayata kavuşma yolundaki kontrollü adımları tedbirlerden ödün olarak algılamadığına eminiz. Tedbirlere uymaya devam ederek planlanabilir ve öngörülebilir yarınlara güvenilir adımlarla ilerlemeliyiz.

Virüs hayatımızdan çıkmış değil. Sadece çıkacağı günler yakın. Mutant virüslerin gittikçe daha yaygın görülmesi ve bulaştırıcılığının artması da olasılık dahilinde. Bununla birlikte tedbirler mutasyon de ilgilendiriyor ve etkili. Yüksek olay sayılarımız hala, hayatımızı olağan akışına kavuşturma umudumuzun önünde bir tehdit yapmaya devam etmektedir. Sadece denetim elimizde ve tedbirlere uyarak normalleşebiliriz.

Umutla beklediğimiz günlere toplumsal hareketliliğimiz içinde de virüsün yayılmasını engelleyerek ulaşacağız. Sokakta, toplu taşıma araçlarında, okullarda, kafe ve restoranlarda, çarşı pazarda virüse karşı ödün vermeden, evlatlarımızın okullarına ulaşması, esnafımızın kepenklerini açması, başından bu yana bu mücadelenin en esirgemez kesimini oluşturan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yurttaşlarımızın günlük hayata dahil olmasını kalıcı kılacağız. Bu şekilde bir dönemde kontrolsüz atılan her adımın bizi iki adım geriye götüreceği unutulmamalıdır.

Her birimizin sağlığının diğerimize emanet bulunduğunu unutmayalım. İllerin risk haritası bu zamanda oldukça büyük ehemmiyet arz ediyor.

Mücadelemizin bu aşamasında mavi renk, ümit, azim ve virüse karşı mücadeledeki kararlılığımızı temsil ediyor. Her bir ferdimiz, kırmızı, turuncu ve sarı renkleri maviye dönüştürmek ve mavide tutmak için bir an bile olsa hassasiyetini kaybetmemelidir.
7 günlük olay görülme sıklığını il bazında yayınlamaya haftalık olarak devam edeceğiz, risk haritası da 15 günde bir yayınlanacak. İllerimiz risk haritasına bakılırsa kendi durumlarını gözden geçirerek tedbirlere uyacaklardır. İl Hıfzıssıhha Kurullarının kendi risk durumlarını gözden geçirip önlem almalarına ve bunu kamuoyuyla paylaşmalarına fırsat vermek için veriler hafta sonu paylaşılacak ve tedbirler 15 gün aralarla hafta başlangıcında uygulamaya geçecektir.
Kontrollü olarak normalleşme periyodu fiilen başladı. Bunun konforunu yaşarken tedbiri elden bırakmayalım.

Kullandığımız inaktif aşının devletimizde 10 bin kişiyi aşkın şahıs üstünde meydana getirilen Faz 3 emek verme neticeleri açıklandı. Bu çalışmada PCR ile doğrulanmış COVID 19 vakaları ile aşının etkililiği yüzde 83,5 olarak hesaplanmıştır. Hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak bulunmuştur. Bilim insanlarımızı gösterdikleri titiz ve kırılgan emekler sebebiyle kutlama ediyorum. Aşının tesirini hissetmeye başladık. Aşılama programının hastane yükümüzün durağan(durgun) seyri ve hastalığın şiddetinin azalması hususunda hissedilir bir tesiri bulunduğunu memnuniyetle izliyoruz.

Bilim kurulumuzun önerileri ile belirlediğimiz plan dahilinde aşılama süreçlerimiz yürütülmeye devam etmektedir. Aşı temin sürecine paralel olarak yurttaşlarımızın aşılanmaları programlı şekilde devam edecektir. Aşı stratejimiz ve tercihlerimizle küresel düzeyde süreci en başarıya ulaşmış şekilde yürüten ülkeler arasındayız. Virüsle mücadelemizde yurttaşlarımızın desteği ve ilgisi yardımıyla yaşadığımız bu pozitif yönde seyri elbirliğiyle koruyacağız."

Kaynak Bağlantısı : https://t24.com.tr/haber/saglik-bakani-koca-virusun-hayatimizdan-cikacagi-gunler-yakin,936794

YORUMLAR

  • 0 Yorum