Salgında bir eşik daha aşıldı… Reuters: Ölü sayısı 3 milyonu geçti! 3 ayda 1 milyon can kaybı

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde süregelen corona virüsü salgını dünya genelinde tesirini sürdürüyor

Salgında bir eşik daha aşıldı… Reuters: Ölü sayısı 3 milyonu geçti! 3 ayda 1 milyon can kaybı
06 Nisan 2021 - 12:50

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde süregelen corona virüsü salgını dünya genelinde tesirini sürdürüyor. Reuters’ın dayandırdığı kaynaklara nazaran salgında bugün tehlikeli sonuç bir eşik daha geride kaldı.

Salgın başladığından bu yana corona virüsü sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 3 milyonu geçti. Reuters’ın aktardığı verilere nazaran salgında 2 milyon can yitirilmesine ulaşmak bir yıldan fazla sürmüştü. Sadece 1 milyon kişinin daha yaşamını kaybederek 3 milyona ulaşmak yalnızca üç ay sürdü.

Uzmanlar bunun sebebini Brezilya ve Hindistan şeklinde salgından en ağır yarayı alan ülkelerdeki süratli olay ve ölüm artışına bağlıyor. Öte taraftan ortaya çıkan mutasyonlar da devreye giren başka bir etken. Bilhassa İngiliz ve Cenup Afrika mutasyonları pek oldukca ülkede görülmemiş bir hızla yayıldı.

BREZİLYA ALARM VERİYOR

Brezilya günlük ölüm averajında dünyada ilk sırada yer ediniyor. Her gün kayıtlara geçen her dört ölümden biri Brezilya’da meydana geliyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), ülkedeki sıhhat sisteminin üstünde aşırı yük olduğuna dikkat çekiyor. DSÖ’den Maria Van Kerkhove, “Brezilya’da oldukca ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Pek oldukca eyalette durum tehlikeli sonuç. Hastanelerin yoğun bakım üniteleri yüzde 90’ın üstünde dolu” dedi.

AVRUPA’DA AĞIRLIK BEŞ ÜLKEDE

Hindistan dün olay sayılarında yeni bir üstün derece elde etti. Ülke, ilk kez 100 bin günlük olay sayısını geçti. Hindistan, ABD’den sonrasında bu durumun yaşandığı ikinci ülke oldu. Salgının en oldukca etkilediği Maharashtra eyaletinde avmleri, sinemalar, barlar, restoranlar kapatıldı.

Avrupa, 51 ülkenin sayıları dahil edildiğinde 1.1 milyon ölü sayısıyla en yüksek sayıya ulaşan bölge. Birleşik Krallık, Rusya, Fransa, İtalya ve Almanya, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 60’ını oluşturuyor.

TÜM ÖLÜMLERİN YÜZDE 19’U ABD’DE

Corona virüsü sebebiyle en oldukca yaşamını...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum