Sarkisyan'dan Paşinyan'a ikinci ret

Ermenistan’da askeri darbe girişiminin peşinden Başbakan Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve beraberindeki 40’a yakın rütbeli askerin görevden alınmasına yönelik kararnameyi imzalamı

Sarkisyan'dan Paşinyan'a ikinci ret
02 Mart 2021 - 16:54

Ermenistan’da askeri darbe girişiminin peşinden Başbakan Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve beraberindeki 40’a yakın rütbeli askerin görevden alınmasına yönelik kararnameyi imzalamıştı.

Kararname Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın önüne gittiğinde ise Sarkisyan bu kararnameyi imzalamayarak, Gasparyan’ın göreve devam etmesi yönünde karar almıştı.

Paşinyan, dün Gasparyan ve beraberindekilerin görevden alınması için yine kararname imzalarken Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafınca meydana getirilen açıklamada, Sarkisyan’ın ikinci kararnameyi de reddettiği duyuruldu.

Ermenistan Anayasasına nazaran Cumhurbaşkanı’nın ikinci kez reddettiği kararname bir sonraki adımda direkt yürürlüğe giriyor. Buna nazaran Gasparyan ve beraberindekiler bir sonraki kararnamede Ermenistan anayasasına nazaran görevden alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Sarkisyan’ın Ermenistan anayasasına nazaran 3 gün içinde Ermenistan Anayasa Mahkemesi’ne müracaat yapacağını ve reddettiği kararnamelerin devreye girmemesi için talepte bulanacağını deklare etti.

Kaynak Bağlantısı : https://www.karar.com/sarkisyandan-pasinyana-ikinci-ret-1607675

YORUMLAR

  • 0 Yorum