"Seçim göçü"ne önlem geliyor; oy kullanmak için en az 3 ay ikâmette oturulması gerekecek

Mahalli yönetimler ve seçimlerle ilgili yasa değişikliği hazırlayan hükümet, seçmen kütüğü, muhtar seçimleri ve muhtarların sorumluluklarında ekleme ve değişikliğe gidiyor

"Seçim göçü"ne önlem geliyor; oy kullanmak için en az 3 ay ikâmette oturulması gerekecek
09 Nisan 2021 - 08:27

Mahalli yönetimler ve seçimlerle ilgili yasa değişikliği hazırlayan hükümet, seçmen kütüğü, muhtar seçimleri ve muhtarların sorumluluklarında ekleme ve değişikliğe gidiyor. Taslakta oy kullanmak için minimum 3 ay ikâmette oturulması, muhtar ve heyetleri için de ‘öncesinden adaylık’ şartı getiriliyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine bakılırsa; hükümet, mahalli yönetimleri yakından ilgilendiren bazı yasalarda değişikliğe hazırlanıyor. Edinilen bilgiye bakılırsa İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, münakaşaya açıldı. Daha fazlaca muhtarlıklara ilişkin kriterlerin değiştirilmesine yönelik hükümler içeren taslakta, seçmen kütükleri ve büyükşehir belediyelerinin emek harcama esaslarına ilişkin de düzenlemeler yer ediniyor.

Hazırlanan taslağa bakılırsa, “Köy ve mahalledeki seçmenlerin oy kullanabilmesi için seçim başlangıç zamanı itibariyle minimum 3 aydan beri o köy yada mahallede oturma şartı” aranacak. Böylece, seçimlere kısa bir süre kala seçmen kütüklerinin aktarılması önlenmiş olacak.

Ek olarak, muhtar ve köy yaşlanmış meclis üyelikleri için "öncesinden adaylık başvurusu" şartı getiriliyor. Bu kişiler il seçim kurullarına başvuracaklar. Kanunlarda aranan şartları taşıyıp taşımadıkları incelenecek. Mevcut düzenlemede, bu araştırma öncesinden yapılmadığı için sonrasında meydana getirilen itirazlar sebebiyle muhtarlıkların düşürülmesi mevzusu YSK'nın önüne geliyordu. Geçmişte, sabıkası sonradan ortaya çıkan fazlaca sayıda muhtarın görevine son verilmesine ilişkin YSK araştırma yapmıştı.

Taslakta, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda da değişikliğe gidilecek. Eklenen maddeye bakılırsa, “Büyükşehir belediyeleri, altyapı ve ulaşım hizmetleri, ziraat ve hayvancılığın desteklenmesi, iktisat ve ticaretin geliştirilmesi, sosyal hizmet ve yardım, gençlik ve spor, mesleki eğitim ve beceri kursları ile yaşlılar, engelliler, hanımefendiler, gençler ve küçüklere yönelik sosyal ve kültürel hizmetler” mevzusunda, kırsal mahalle yada kırsal yerleşik alan tespit edilen bölgelere öncelik tanıyacak.

 

 Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum