SGK duyurdu: İşten çıkarmada yeni kodlar getirildi

Koronavirüs salgınının istihdam üstündeki negatif etkilerinden çalışanları korumak için 16

SGK duyurdu: İşten çıkarmada yeni kodlar getirildi
08 Nisan 2021 - 09:51

Koronavirüs salgınının istihdam üstündeki negatif etkilerinden çalışanları korumak için 16.04.2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirildi. İş Kanunu’nunda yer edinen terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları içinde sayılmıştı. Terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan haller görevin kasten ve devamlı dikkatsizliği, mazeretsiz işe gelmemek şeklinde maddelerin yanı sıra cinsel rahatsız etme, sövgü, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak şeklinde halleri de içeriyor.

Bu hallerin tamamında iş akdinin feshi durumunda işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimleri “29 nolu kod” üstünden yapılıyor. Birbirinden değişik fesih sebeplerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin emek harcama hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üstüne SGK genelgesinde meydana getirilen değişim ile terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlendi. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık şeklinde birbirinden değişik fesih sebeplerinin değişik bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, ihtimaller içinde sorunların önüne geçilmesi planlanıyor.

SGK'DEN AÇIKLAMA: DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Mevzuyla ilgili SGK'den meydana getirilen açıklamada, koronavirüs salgınının istihdam üstündeki negatif etkilerinden çalışanları korumak amacıyla Nisan 2020'de fesih kısıtı uygulamasına geçilmiş olduğu açıklandı.

Açıklamada, "İş Kanunu'nunda yer edinen terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları içinde sayılmıştır. Terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve devamlı dikkatsizliği, mazeretsiz işe gelmemek şeklinde maddelerin yanı sıra cinsel rahatsız etme, sövgü, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak şeklinde halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında işten ayrılış işlemlerinin SGK'ye bildirimleri '29 no'lu kod' üstünden yapılmaktadır" denildi.

'OLASI SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEKTİR'

Açıklamada, fesih sebeplerinin tamamının Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere yol açmış olduğu belirtilerek, "Birbirinden değişik fesih sebeplerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin emek harcama hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üstüne SGK genelgesinde meydana getirilen değişim ile terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık şeklinde birbirinden değişik fesih sebeplerinin değişik bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, ihtimaller içinde sorunların önüne geçilecektir" ifadelerine yer verildi.

...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum