Sinovac aşısının Türkiye'deki sonuçlarıyla ilgili çarpıcı analiz! Kadınlarda yüzde 99…

Manisa CBÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafınca yürütülen ‘SARS CoV-2 İnaktif (Sinovac-Coronavac) Aşısının Bağışıklık Y

Sinovac aşısının Türkiye'deki sonuçlarıyla ilgili çarpıcı analiz! Kadınlarda yüzde 99…
05 Nisan 2021 - 20:37

Manisa CBÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafınca yürütülen ‘SARS CoV-2 İnaktif (Sinovac-Coronavac) Aşısının Bağışıklık Yanıtı’ mevzusundaki bilimsel emek harcama tamamlandı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Bilimsel Araştırma Fonu Yardımı ile Türkiye'de geniş ölçekte kullanılan SARS-CoV-2 inaktif Sinovac (Coronavac) aşısının antikor oluşturma yetkinliği mevzusunda meydana getirilen emek harcama, Türkiye’de neticeleri açıklanan ilk kapsamlı çalışmalardan biri olma hususi durumunu taşıyor.

Dr. Öğr. Gör. Şebnem Şenol Akar, Prof. Dr. Sinem Akçalı, Prof. Dr. Erhan Yapıt, Prof. Dr. Pınar Dündar, Prof. Dr. Beyhan Özyurt, Dr. Öğr. Görevlisi Deniz Özer, Dr. Yunus Özkaya, Dr. Merve Gezginci, Dr. Gülizar Deniz ve Uzman Hemşire Ferya Karadağ Yalçın'ın araştırmacı olarak katılmış olduğu çalışmada, SARS-CoV-2 Spike (Dikensi) proteininde virüsün insan hücrelerine bağlandığı bölgeye (RBD) karşı oluşan nötralizan antikorlar kantitatif ve kalitatif olmak suretiyle iki değişik testle saptandı.

TÜRKİYE’DEKİ İLK KAPSAMLI ARAŞTIMA

Meydana getirilen çalışmanın Türkiye'deki ilk kapsamlı çalışmalarından biri bulunduğunu söyleyen Manisa CBÜ Tıp Fakültesi Tıbbı Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinem Akçalı, şu ifadeleri kullandı;

*Biz bu araştırmamızda Celal Bayar Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri fonu desteğiyle bugün Türkiye'de geniş ölçekte kullanıma giren halk içinde ‘Çin aşısı' olarak malum inaktif Covid-19 aşısının antikor oluşturma yetkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.

*Aşının oluşturduğu antikor yetkinliğini saptamanın yanı sıra bir öteki gayemiz da sıhhat çalışanlarında aşının oluşturduğu antikor düzeylerinin ne kadar süreyle devam ettirdiğini takip etmeyi planladık.

*Bu yüzden aşı antikor düzeylerini araştırmak için bizlere sayısal olarak kıymet verebilecek kitleri tercih ettik. Sıhhat çalışanlarından toplanan kanlardan araştırmamızı yaptık.

*Sadece bu saptayacağımız antikorların hem de nötralizan antikor denilen ve kişileri...Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum