Lam, rakipleri hariç tutarak Hong Kong’daki seçim değişikliklerini destekliyor

Lam, rakipleri hariç tutarak Hong Kong’daki seçim değişikliklerini destekliyor

Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam, Salı günü karşıcılık seslerini daha da dışlayacak ve Pekin'in
Ana Sayfa Türkiye 20 Şubat 2021 0 Görüntüleme

Asil: Bir imkansızı başarmanın mutluluğu içindeyim, birleştirilemez denilen yazılımlar birleştirildi

Asil: Bir imkansızı başarmanın mutluluğu içindeyim, birleştirilemez denilen yazılımlar birleştirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, “Jandarmanın, polisin ayrı telsiz sistemleri vardı. Birleştirmek için 3-4 senedir çaba gösterdik. Hepimiz elinden geleni yapmış oldu fakat netice alamadık” ifadelerini kullandı ve “81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk.” diye de ekledi. Asil, “Bir imkansızı başarmanın mutluluğu içindeyim. Birleştirilemez denilen yazılımlar birleştirildi” dedi.

İçişleri Bakanı Asil’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Afet farkındalık toplantısı olarak gördüğüm için hassasiyetlerini gösterdiği için Bakan arkadaşlarıma ve kurum görevlilerimize de teşekkür ediyorum. Afet ve sonrasında neler olabileceğini gördük ve adımlarımızı ona gore attık. Bu mevzuda oldukça süratli girişimlerimizi de beraber sağlamaya çalışıyoruz. Dört buçuk yıl ilkin afet bakanlığa bağlı değildi.

Ülkemizin bir başından öteki başına bir bağlantı oluşturmak zorundayız.

82 ile yazışma ağı

Bir afet anında ya da ülkemizin tamamını kapsayabilecek bir risk halinde, ülkemizin bir başından bir başına aynı iletişimi sağlayabileceğimiz bir modeli kurmakla yükümlüyüz. Evet TSK’nın bir modeli var. Fakat bunu alternatifle desteklememiz icap ettiğini düşündük. Birçok kuruma müracaat ettik. Polisimizin, jandarmamızın, sahil güvenliğin telsizleri var. Altyapıları, yazılım kodları birbirinden değişik. Birbirleriyle konuşmaları mümkün değil.

‘3-4 senedir çaba gösterdik’

3-4 senedir çaba gösterdik. Hepimiz elinden geleni yapmış oldu fakat netice alamadık Jandarmanın, polisin ayrı telsiz sistemleri vardı. 81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk, bizlere belli bir süre sonrasında yanıt verdiler.

Bir imkansızı başarmanın mutluluğu içindeyim. Birleştirilemez denilen yazılımlar birleştirildi. Kurarken de her kurum ayrı bir öncelik belirleyerek kurmuştu.

Dün itibariyle arkadaşlarımız Ağrı’daki, buradan direkt ulaşabileceğimiz, sistemi bizlere yapmış oldu.

‘İki telsizi birbirine bağlayın…’ O sistem ilkel bir sistemdi… Şimdi şükürler olsun birbiriyle konuşturabileceğimiz sistem geliştirildi.

Afet uygulaması

Afet oluyor hepimiz sokağa çıkıyor, telefonlara sarılıyor. Telefonlar kilit, yollar kilit. 2020’deki tüm depremlerde bunu yaşadığımızı ifade etmek isterim. Bu mevzuda birlikte iletişimi sağlayabileceğimiz bir sistem için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mız ile oturduk. Operatörlerle bir araya geldik. Bu bizlere başka bir şey sağlamış oldu. Operatörlerimizin ve bakanlıklarımızın içinde olduğu adım attığımız yeni bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamada ne olacak, gene akıllı telefonlara indirilecek.

Afet esnasında, sonrasında lazım olan ergonomik bilgiler olacak. Toplanma ve barınma alanlarımız ile ilgili 26+1 gruplarımız var. Bu emek harcama gruplarında İstanbul’da 500 saati aşan emek harcama yaptık. Niçin İstanbul’a bu kadar asıldık, ABD’yi tekrardan keşfetmeyelim. Burada ne yapıyorsak, öteki yerlerde de yapabiliriz.

‘Toplanma alanlarını 5400’ün üstüne çıkardık’

Öğrenerek de güncelleyerek de yürüttüğümüz emekler. 2-3 ayda 2900 olan toplanma alanını İstanbul’da 5400’ün üstüne çıkardık. Şahıs başına düşen toplanma alanı 1.29 metrekareydi, şimdi 2.85 metrekareye çıkardık. Daha da atırmaya çalışıyoruz. Yeni satın alınan telefonlara bu uygulama yüklenmiş olarak satılacak.

Toplanma alanına kişiyi telefon götürecek. Her apartmanda broşürler vasıtasıyla bunu elde etmiş olabileceğiz. Acil kodlu aramalar bu uygulamadan sağlanabilecek. Yıkıntı altında ise yıkıntı altından bu uygulama ile sinyal verebilecek. Bu şekilde bir yazılım ortaya konulmaktadır. Yararlı olacağını düşünüyorum.

1999’dan sonrasında mühim aşamalar kaydedildi. Avrupa’nın ikinci büyük zelzele seyretme ağına sahibiz. Tatbikatlar yapıyoruz.

‘Afet bilgisi eşittir yaşam bilgisi’

Afet bilincini yükseltmeliyiz. Afet bilgisi eşittir yaşam bilgisi. 2021 yılını afet eğitim yılı olarak belirledik ve 51 milyon insanımıza mümkün olduğunca ulaşmaya çalışıyoruz.

Tüm Bakanlıklarımızın her birinin muhteşem görevleri var. Zelzele anında bir tek yurttaşlarımız değil devletimizin kurumlarının hepsi yarayı sarabilmek için seferber oldu.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202102181043839162-soylu-bir-imkansizi-basarmanin-mutlulugu-icindeyim-birlestirilemez-denilen-yazilimlar-birlestirildi/

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.