Sözcü yazarı Öztürk: Ülke güvenliğiyle ilgili olarak konunun uzmanları konuşmasın da kim konuşsun?

Sözcü yazarı Saygı Öztürk , 126 emekli büyükelçinin imzaladığı ve 20 Ocak 2020'de yayımladığı “Montrö” temalı bildiriyi hatırlatarak, 103 emekli amiralin imzaladığı bildiriyi ‘darbe çağrısı’ olarak de

Sözcü yazarı Öztürk: Ülke güvenliğiyle ilgili olarak konunun uzmanları konuşmasın da kim konuşsun?
06 Nisan 2021 - 08:08

Sözcü yazarı Saygı Öztürk , 126 emekli büyükelçinin imzaladığı ve 20 Ocak 2020'de yayımladığı “Montrö” temalı bildiriyi hatırlatarak, 103 emekli amiralin imzaladığı bildiriyi ‘darbe çağrısı’ olarak değerlendirenlere tepki gösterdi.

Özütrk, “Ü lke güvenliğiyle ilgili olarak mevzunun uzmanları konuşmasın da kim konuşsun? Darbe çağrısı bunun neresinde? ” diye sorarak yazısında bahsetmiş olduğu iki bildiriye de yer verdi:

126 emekli büyükelçinin bildirisi

“Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi'ni münakaşaya açacaktır. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye'sinin, Lozan Antlaşması'ndan sonrasında en büyük dış ilişkiler başarısı olan Montrö Sözleşmesi'nin münakaşaya açılması ise Türkiye'nin İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üstündeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine neden olur.

Montrö, Türkiye Cumhuriyeti'nin, ülkenin askerden arındırılmış, internasyonal yönetime ve denetime bırakılmış son parçası üstünde mutlak egemenliğini tescil eden belgedir. Montrö, Boğazlar üstünde yüzyıllar devam eden ve Osmanlı Devleti'nin ortadan kalkmasına varan zamanı sürecin tekrarlanmasını önleyecek dayanağımız, kozumuzdur. Montrö, Türkiye'nin herhangi bir harpte, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden muharebeye girmesini önleyen bir sözleşmedir.

Montrö, Rusya'nın da güvenliğinin temel bir belgesidir. Rusya, 1936'nın koşullarında, dönemin Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa ve Dünya siyasetindeki konumu, ağırlığı ve güvenilirliği sebebiyle güvenliğini Türkiye'nin ihtiyarına ve sonucuna bırakabilmiştir. Sadece, Sözleşme'nin imzasını takiben, Boğazlar'da daha çok söz sahibi olabilmek için Türkiye'yi ikili bir yardımlaşma anlaşması hayata geçirmeye zorlamak istemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, İnönü ve T. Rüştü Aras, Montrö varken başka anlaşmaya gerek olmadığı ve Montrö'yü münakaşaya açmanın, Türkiye'ye kazandıklarını kaybettireceği düşüncesi ile bunu kabul etmemişlerdir. Rusya, Boğazlar üstündeki iddia ve beklentilerinden bugün de vazgeçmemiştir.

Montrö Sözleşmesi'ne taraf olmayan ve Sözleşme'yi Karadeniz'e dilediği benzer biçimde çıkmasının önünde engel olarak gören müttefikimiz ABD, senelerdir Montrö'yü ortadan kaldırmaya yada kendisinin de taraf olacağı yeni bir...Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum