Sözcü yazarı Yılmaz: Kanal İstanbul'da adı en çok geçen iki devletten biri Çin'se, diğeri de Katar…

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz , bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki gün yazları temelinin atılacağını duyurduğu Kanal İstanbul projesiyle ilişkisi olan Çi

Sözcü yazarı Yılmaz: Kanal İstanbul'da adı en çok geçen iki devletten biri Çin'se, diğeri de Katar…
09 Nisan 2021 - 00:36

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz , bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki gün yazları temelinin atılacağını duyurduğu Kanal İstanbul projesiyle ilişkisi olan Çin ve Katar arasındaki ‘yakınlaşmayı’ irdeledi

“Çin'in ‘Kanal İstanbul’ projesi için büyük emelleri var” diyen Yılmaz, “Bu projenin kendilerine verilmesi karşılığında Türkiye'ye 30 milyar dolar teklif ettikleri dile getirilmiş, toplamda Türkiye'ye 65 milyar dolar yatırım vaadinde bulundukları ileri sürülmüştü. Tüm bu iddialar, Çin'in 2013 senesinde duyuru etmiş olduğu ‘Dönem ve Yol Girişimi’ ile beraber okunduğunda olasılık dışı kalmıyor” dedi.

COSCO liderliğindeki Çin konsorsiyumunun 2015 senesinde Türkiye'nin üçüncü büyük limanı Kumport'un yüzde 65 hissesine 930 milyon dolar yatırdığını hatırlatarak, Çin’in Akdeniz'de “Deniz İpek Yolu” yatırımlarında nokta atışları yaptığına dikkati çeken Yılmaz, yazısının devamında projeye ilişkin Katar sermayesi tartışmalarını da hatırlatarak şunları kaydetti:

Kanal İstanbul'da adı en fazlaca geçen iki devletten biri Çin'se, diğeri de Katar…

Katar'ın, projenin sınırları içinde kalan bir araziyi satın almasını yalnızca arsa rantı olarak görmek noksan olur. Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al-Sani'nin 2020 Kasım'ında yapmış olduğu Türkiye ziyaretinde imzalanan su yolları anlaşmasını da unutmayalım.

Altyapı yatırımlarından fazlaca “döviz girdisi” elde eden şirket satın almalarda boy gösteren Katar sermayesi, 140 milyon dolara “Global Ports Tüm ortaklık” Antalya Limanı'nın işletme hakkını alarak tecim yollarında da varlık beyan etti.

Türkiye'nin Doğu cephesi hareketli. Katar ve Çin arasındaki yakınlaşmaya fazlaca sayıda örnek verilebilir.

2009 senesinde Çin'e sıvılaştırılmış doğalgaz ihraç etmeye süregelen Katar, Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak yeni bir anlaşmaya imza attı.

Katar, Çin'e 10 yıl süre ile 2 milyon ton LNG satacak…

Yazının tamamını okumak için .Kaynak Bağlantısı : T24

YORUMLAR

  • 0 Yorum