Sudan, İsrail' boykot yasasını yürürlükten kaldırmaya hazırlanıyor

ABD'nin Sudan'ı “terörü destekleyen ülkeler” listesinden çıkarmasının arkasından, ABD Gömü Bakanı Steven Mnuchin, Sudan'a ilk kez ziyaretini gerçekleştirmiş, Sudan ve ABD içinde İsrail ile ilişkilerin

Sudan, İsrail' boykot yasasını yürürlükten kaldırmaya hazırlanıyor
06 Nisan 2021 - 19:54

ABD'nin Sudan'ı “terörü destekleyen ülkeler” listesinden çıkarmasının arkasından, ABD Gömü Bakanı Steven Mnuchin, Sudan'a ilk kez ziyaretini gerçekleştirmiş, Sudan ve ABD içinde İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik “İbrahim Anlaşmaları” (Abraham Accords) imzalanmıştı.

Sudan Bakanlar Kurulu ise, bugün meydana getirilen görüşmede İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde bir adım daha atarak, Sudan vatandaşlarının ve şirketlerinin İsrail ile diplomatik ve ticari ilişkilerini yasaklayan 1958 yasasını yürürlükten kaldırılması yönünde karar aldı.

Kararın yürürlüğe girebilmesi için Sudan’ın geçici yasama organı olarak hizmet veren Egemen Konseyin ve Bakanlar Kurulu'nun yapacağı ortak görüşmede onaylanması gerekiyor.

Sudan, 1958'de çıkardığı yasa ile Sudan vatandaşlarının ve şirketlerinin İsrail ile diplomatik ve ticari ilişkilerini ve İsrail mallarının direkt yada dolaylı ithalatını yasaklamıştı.

İsrail, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın aracılığı ile 42 yıl süresince Mısır ve Ürdün ile sınırı olan olan ilişkilerini normalleştirilme sürecine “İbrahim Anlaşmaları” (Abraham Accords) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sudan, Bahreyn ve Fas'ı eklemişti.Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum