Süre doldu... Üçağız Yarımadası'ndaki o villa yıkılıyor

Antalya'nın Demre ilçesinde zamanı ve naturel güzellikleriyle öne çıkan Üçağız Yarımadası'nda, Hususi Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi ve 1'inci derecede naturel sit alanında "Ziyat Koyu" olarak adlandırıla

Süre doldu... Üçağız Yarımadası'ndaki o villa yıkılıyor
06 Nisan 2021 - 15:00

Antalya'nın Demre ilçesinde zamanı ve naturel güzellikleriyle öne çıkan Üçağız Yarımadası'nda, Hususi Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi ve 1'inci derecede naturel sit alanında "Ziyat Koyu" olarak adlandırılan bölgede, "kaçak yapı" statüsündeki iki kattan oluşan yapıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yıkım sonucu sonrasında, İngiliz şirket ve Demre Belediyesi arasındaki hukuki süreç devam ederken, belediye yıkım için hazırlıklara başladı.

PANDEMİDE İNŞA EDİLDİ

İngiliz Cloudya Jamey Hankes'in büyük ortağı olduğu ve Demre'den bir kişinin de minik ortağı olduğu belirtilen Eighty Five Ninety Five İnşaat Emlak Gezim ve Tecim Şirketi üstüne kayıtlı kaçak yapı yıkılarak, 'İmar barışı' kapsamında alınan yapı kayıt belgesi ile yerine yeni bir villa inşa edildi. Tabiat harikası yarımadada pandemi sürecinde inşa edilmiş olduğu belirtilen villanın büyük kısmı tamamlandı.

VİLLADA NELER VAR?

Villadan denize inmek için bir merdiven, merdivene bitişik iskele, sol tarafında ise denize sıfır oturma, güneşlenme ve şezlong amaçlı kameriye seçimi bir yapı, adanın uç kısmına yakın bir yerde de ortalama 40 panelden oluşan güneş enerjisi sistemi kuruldu.


YURTTAŞ ŞİKAYETİ

Villayla ilgili bazı yurttaşlar CİMER, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Demre Belediyesi benzer biçimde ilgili kurumlara şikayette bulunmuş oldu. Yakınma üstüne Demre Belediyesi, Üçağız Limanı karşısındaki yarımadanın cenup kısmında yalnız deniz yöntemiyle ulaşılabilen villa inşaatını mühürledi. Sadece yapı kayıt belgesi olması sebebiyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuruldu.

KOMİSYON GÖRÜŞÜ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, başvuruyu Doğa Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na gönderdi. Komisyon, ÖÇK ve naturel sit alanı olması ve Kıyı Kanunu'na aykırı bulunması hususlarını dikkate alarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan görüş istedi. Bakanlığın ilgili birimleri, villayı da içeren 7 ayrı yapı üstüne...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum