TBMM'de "Kanırta kanırta büyükşehri alacağız" tartışması

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifinin görüşmelerinde söz alan AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “kanırta kanırta büyükşehiri alacağız” diye hitabı TBMM Genel Kurulu’nd

TBMM'de "Kanırta kanırta büyükşehri alacağız" tartışması
09 Nisan 2021 - 01:04

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifinin görüşmelerinde söz alan AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “kanırta kanırta büyükşehiri alacağız” diye hitabı TBMM Genel Kurulu’nda münakaşa yarattı. Zeynep Gül Yılmaz’ın münakaşaya neden olan hitabı şöyleki:

“Biz hem merkez ilçelerdeyiz hem de öteki ilçelerimizde mahalle mahalle, cadde cadde, karış karış dolaşıp vatandaşa dokunuyor, derdini dinliyoruz. Siz Mezitli'den öteye, batıya geçebildiniz mi bugüne dek? Merkez ilçelerde bile yoksunuz. Geçen hafta Kiremithane Mahallesi cumartesi pazarını ziyaret ettim. Size oy veren seçmen diyor ki: ‘Oy verdik, tekrar göremedik.’ Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz büyükşehri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, yurttaş gerçek yüzünüzü görmüş oldu artık.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TEPKİ: BİR KADIN SİYASETÇİNİN BU CÜMLEYİ KULLANMASI…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, Zeynep Gül Yılmaz’ın sarf etmiş olduğu laflara şu tepkiyi gösterdi:

“Sayın Başkan, duyduklarımdan olağanüstü üzgünüm, bir milletvekilinin bu şekilde söylemesinden üzgünüm, bir bayan siyasetçinin bu cümleyi kullanmasından olağanüstü mutsuz ve rahatsızım. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni biz aldık, rıza üreterek aldık; sözümüzü söyledik ve bunun karşılığında Mersinliler o millî irade dediğiniz ve size verildiğinde baş tacı, başkasına verildiğinde alaşağı hayata geçirmeye da çekinmediğiniz millî irade Mersin'de bu şeklide tecelli etti ve Mersin'i Belediye Başkanımız yönetiyor, hiç kimseye de köşe başı falan tutturduğu yok. Siz belediyelerinizde birilerine köşe başı tutturuyorsanız o sizin değerlendirmeniz.”

“KANIRTA KANIRTA ALMANIN ANDINI İÇİYOR”

Özgür Hususi, “Sayın Bostancı, bir bayan milletvekili, mevkidaşımız, kanırta kanırta belediye başkanlığı almanın andını içiyor burada, herhâlde bu mevzuya sizin bir izahat getirmeniz lazım” diye AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’dan izahat istedi.

Bostancı, “Biz AK Parti kurulduğundan beri millet iradesini en üst kıymet olarak gördük. Her kim, hangi partiden olursa olsun, halkın reyiyle ve rızasıyla bir yere geldiyse başınızın üstünde yeri vardır. Mersin'deki seçime de bu şekilde bakarız. Bundan sonraki seçimler için de rekabetçi bir halde sahada olmak isteriz. Sayın milletvekilimizin ifade etmiş olduğu de bu husustur” dedi.

Hususi, “Kanırta kanırta...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum