TGC'den Öldürülen Gazeteciler Günü mesajı: "Gazetecilere saldıranlar cezasızlıkla korunuyor"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü sebebiyle “Gazeteciliği savunmayı sürdüreceğiz” başlıklı bir basın açıklaması yapmış oldu

TGC'den Öldürülen Gazeteciler Günü mesajı: "Gazetecilere saldıranlar cezasızlıkla korunuyor"
06 Nisan 2021 - 09:15

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü sebebiyle “Gazeteciliği savunmayı sürdüreceğiz” başlıklı bir basın açıklaması yapmış oldu.

TGC açıklamada, “Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 senesinde düşünceleri ve yazdığı yazıları sebebiyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin arkasından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne dek her siyasal görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Yaşamını kaybeden 66 gazetecinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

Yazı işleri müdürü ve başyazarı olduğu Serbesti Gazetesi’ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini eleştirdiği için 6 Nisan 1909 günü Galata Köprüsü’nde vurularak öldürülen Hasan Fehmi Bey Türkiye’de ilk basın şehidi olarak tarihe geçti. Hasan Fehmi Bey’in toprağa verildiği tarih olan “6 Nisan” günü 1997 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun almış olduğu kararla “Şehit Gazeteciler Günü” olarak kabul edildi. 2005 senesinde gene Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun almış olduğu kararla günün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

"OTO SANSÜR VE SANSÜR ARTIYOR”

Bugüne dek 66 gazetecinin kurşunlarla, bombalarla öldürüldüğüne dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyleki:

“Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 senesinde düşünceleri ve yazdığı yazıları sebebiyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin arkasından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne dek her siyasal görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Gazeteci cinayetlerinin planlayıcılarıyla tetikçileri ortaya çıkarılamadı. Faili bilinmeyen dosyaları TBMM’de ele alınamadı.

Devlet kurumları ve ekonomik araçları medya kuruluşlarını susturmak için kullanılıyor. Oto sıkıdüzen ve sıkıdüzen yaygınlaşıyor. Yaygın ve mahalli medyadaki bağımsız gazetecilere yönelik sözlü ve fiziki saldırılar sürüyor ve sorumluları ortaya çıkarılmıyor. Gazetecilere...Kaynak Bağlantısı : Cumhuriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum