Uçak tekerinde kaçış mümkün mü? Şimdiye kadar kaç kişi bunu başardı?

Deneyimli havacılık yazarı Uğur Cebeci ile emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş yaşananları Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar'a ...

Uçak tekerinde kaçış mümkün mü? Şimdiye kadar kaç kişi bunu başardı?
17 Ağustos 2021 - 07:57

Deneyimli havacılık yazarı Uğur Cebeci ile emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş yaşananları Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar'a değerlendirdi:

İPLER KOPMUŞ OLABİLİR

Uğur Cebeci (Havacılık yazarı): Bizde çocukların kamyonun arkasına tutunması gibi onlar da uçağın her yerine tutunmaya çalışmışlar. Ama tutunacak yer yok. İniş takım kapaklarının üstüne oturmuşlar. İniş takımlarının üst ve yan kısımlarındaki kollara kendilerini bağlamışlar. Kalkış sırasında müthiş bir rezonans olur. Rezonans yani sallanma ipin çözülmesine neden olmuş. İpler açılmış ya da kopmuş olabilir.

Genellikle ticari hava yolu uçaklarının iniş takımlarına girip uzun süre seyahat edebilen insanlar var. Çıktıkları irtifada hava sıcaklığı bazen eksi 64 dereceye kadar düşebiliyor. Yine de battaniyelere falan sarılarak uzun bir uçuş yapabiliyorlar. Bu olayda ise kendilerini bağlamışlar ama sallanma nedeniyle düştüklerini düşünüyorum. Kalktıktan sonra pilot iniş takım kapaklarını kapatmamış.

Pilotlar zaten acil iniş gerekebilir, havalimanına geri dönülebilir diye belli bir irtifaya kadar iniş takımlarını kapatmaz. Bu olayda pilotlar zaten oradan kaçarcasına uzaklaşıyorlar. Yani normal bir havacılık operasyonu değil bu. Bir kurtarma ve kaçış operasyonu. Pilotların iniş takım yuvalarına girenleri görmesine imkân yok. Kapaklar kapanınca kapakların arasında kalıp ölebilirlerdi. Kapaklar kapandığında belki içerde kalan olmuştur ama Afganistan gibi sıcak bir yerde orada durmak, sonra uçak yüksek irtifaya çıktığında hava sıcaklığı çok düşeceği için orada barınmak çok zordur. Kapağı kapatırken de içerde birtakım kollar manivela hareketi yapıyorlar. O kollardan birine falan bağlanmaya veya tutunmaya çalıştılarsa o hareketle birlikte dengelerini kaybederler zaten.

Tekerlekler içeri katlandığında sağında ve solunda boşluklar kalıyor. O boşluklara girip tutunsa ve kapaklar kapansa 1-2 kişi içerde yer bulabilir. Yani uçağın altında birileri olabilir....Kaynak Bağlantısı : Patronların Dünyası

YORUMLAR

  • 0 Yorum