UYKUSU KAÇANLAR DİKKAT! UYKUSUZLUK HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR!

Prof. Dr. Hakan Kaynak, uykunun insan sağlığı için hayati önem taşıdığını vurgulayarak açıklamalarda bulundu. Uyku ile ilgili çalışmaların 1950’li yıllarda başladığını ve 1972 yılında Uyku Apnesi Sendromunun ve bunun tedavisi için yapılan çalışmaların zirveye ulaştığını belirtti.

UYKUSU KAÇANLAR DİKKAT! UYKUSUZLUK HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR!
08 Haziran 2021 - 18:31
Bu sendromun tedavisinin en iyi şartlarda yapıldığı ABD’de bile hastaların yalnız %5’ine ulaşıldığını kaydetti.  Prof. Dr. Hasan Kaynak, son yüz yıl içinde insanların iki saat daha az uyuduğunu belirtirken buna sosyalleşme, gece hayatı ve gece çalışmak gibi birçok unsurun sebep olduğunu ifade etti. Gece cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin uykuyu kaçırdığını ifade eden Kaynak şu açıklamalarda bulundu: "Gece cep telefonu tablet veya bilgisayarı elinize aldığınız anda saatleriniz kayıyor. Yani gece gözünüze direk beyaz ışık geliyorsa bu bir sürü araştırma ile teyit edilmiş bir şey, saatleriniz kayıyor.

Çünkü bizim karanlık uykumuzu getiriyor ama bilgisayar ve cep telefonu anında uykumuzu kaçırıyor. Hani çok uyuyanların bile kaçırıyor ama uykusuzluğu olanların kesinlikle bunlardan uzak durması gerekiyor." Sağlıklı bir uyku için yeteri kadar karanlık ve sessiz bir ortamın normal olduğunun altını çizen Kaynak, uyku ortamını hazırlarken aşırıya kaçınılmasının takıntıya sebep olacağını da belirtti. Uykusuz kalan insanlarda ileri düzeyde bir unutkanlık yaşandığına da değinen Kaynak, bağışıklıklarla ilgili kodlamaların uyku esnasında yapıldığını bildirdi.


Bu açıdan uykusuz kalmak bağışıklık sistemini de zayıflatmaktadır. Bağışıklığı zayıflayan kişiler girip ve enfeksiyonlara karşı daha korumasız hale gelmektedir. Kaynak açıklamaların devamında şu ifadelere yer verdi:

"Uykuda konuşma, hareket etme vesaire, onların hepsinin altında bir hastalık da olabilir. Her birinin altında ayrı hastalıklar da olabilir. Yani çocuklukta olanları dışarıda bırakırsa belli bir yaştan sonra uykudaki her hareket, konuşma, bağırma vurma, kırma, gülme, ağlama hepsi problemdir ve altında ne var bakmak lazım. Bunlar birer uyku hastalığı belirtisidir, teşhis edip tedavi etmek lazım."

YORUMLAR

  • 0 Yorum