Yürürken Telefon Kullanmak Artık Yasak

Polonya dolaylarında alınan önemli bir kararla; yayaların karşıya geçeceği sırada telefon kullanmasına tamamen yasak getirildi.

Yürürken Telefon Kullanmak Artık Yasak
22 Haziran 2021 - 22:57
Dünden itibaren Polonya’da bir ilke imza atıldı ve ilgi çekici bir karar alındı. Yaya geçitlerinde cep telefonu kullanımını tamamen yasaklayan yasa yürürlüğe girmiş oldu.

Polonya Radyosu’ndan gelen haber doğrultusunda ülkede gerçekleşen trafik kazalarındaki can kayıplarını azaltmak için planlanan yasa kapsamında trafikte yayaların cep telefonu kullanımı ile ilgili yeni bir düzenlemenin uygulamaya geçtiğini duyurdu. Polonya’da yaşayan herkes bu haberle biraz gerildi.

Mevzubahis olan haberlerde bu yasanın otoyollarda iki araç ortasındaki fren mesafesinin tekrardan düzenleneceği ve bagaj içerisinde yolculuk edilmesinin tamamen yasaklandığı belirtildi. Bagajda yolculuk edilen esnada çok fazla kaza yapıldığı için bunun gibi bir yasa çıkarılmış oldu. Bu düzenlemenin yalnızca sürücülerle alakalı olmadığı, yayaları da içerdiği belirtildi. Yayaların karşıdan karşıya geçerken cep telefonu kullanması resmen yasaklanmış oldu.

Polonya genelinde alınan bu yeni ve önemli karar, ülke açısından da ehemmiyetini korumaya devam ediyor. Bu nedenle kimse tepki göstermedi ve hemen kurallara uymaya başladı. İnsanlar çabucak bu yasaya adapte oldu. Geçtiğimiz 2020 senesi içerisinde Polonya dolaylarında gerçekleşen trafik kazalarında 2 bin 700 kişinin can verdiği ve bu verilerle beraber ülkenin Avrupa Birliği sıralaması listesinde en ön sırada olduğu bildirildi. Yeni kuralların kaza oranlarını düşüreceği düşünülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum