Zelenskiy: Savaşı bitirmek için tek yol NATO

Ukrayna'nın doğusundaki Donbass'ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev ordusu içinde gerilim artarak devam ederken, dış ilişkiler trafiği de yoğunlaştı

Zelenskiy: Savaşı bitirmek için tek yol NATO
06 Nisan 2021 - 18:09

Ukrayna'nın doğusundaki Donbass'ta Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev ordusu içinde gerilim artarak devam ederken, dış ilişkiler trafiği de yoğunlaştı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbeg ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Donbass’taki artan gerilimin ve Rus ordusunun Ukrayna sınırlarına gerçekleştirdiği askeri sevkiyatın ele alındığı görüşmede Zelenskiy, Stoltenberg’e Donbass’taki savaşı sona erdirmenin tek yolun NATO bulunduğunu söylemiş oldu.

Ukrayna’nın NATO’ya giriş yolunu belirleyen NATO Üyeliği Hareket Planı için “Rusya için gerçek bir sinyal olacak” diyen Zelenskiy, NATO üyelerini Karadeniz bölgesindeki askeri varlıklarını güçlendirmeye çağırdı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise söz mevzusu gelişmenin arkasından yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda yaşayanların NATO üyeliğini kabul etmeyeceğini ve bunun Donbass bölgesinde istikrarı daha da bozabileceğini dile getirdi.

Peskov, “Şu ana kadar Ukrayna tarafının bir halde sakinleşip kavgacı konulardan uzaklaşma niyetini görmedik” dedi. Hindistan ziyareti esnasında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rusya’nın Kiev’den gelen açıklamalardan kaygı duyduğunu ve Avrupa ülkeleriyle bu mevzuda temas halinde bulunduğunu söylemiş oldu.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

2014'ten bu yana Rusya ve Ukrayna içinde devam eden çatışmalarda Rusya yanlısı ayrılıkçıların ağırlıkta olduğu Donetks ve Lugansk şehirlerini içine alan Donbass bölgesinde bugüne dek oldukca sayıda Ukraynalı asker ve sivil yaşamını yitirdi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak’ın Rusya'ya bağlı 28 askeri taburun “tatbikat” bahanesiyle Ukrayna sınırlarına konuşlandırıldığını duyurmasıyla gözler bir kez daha Ukrayna-Rusya sınırına çevrildi.Kaynak Bağlantısı : Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum